Ο Ερυθρός Αστέρας είχε σε εξαιρετική μέρα τον Λούκα Βιλντόζα και με δικό του… ρεσιτάλ πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στη EuroLeague με 78-72 επί της Μπάγερν.

Ο Λούκα Βιλντόζα ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Τον ακολούθησαν οι Μπεν Μπέντιλ (12π, 13ρ) και Όγκνιεν Ντόμπριτς (12π).

Αντίθετα, οι 18 πόντοι του Κάσιους Γουίνστον και οι 12 του Βλάντιμιρ Λούτσιτς δεν κατάφεραν να φέρουν την ανατροπή στο Βελιγράδι.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά με τη δύναμη της έδρας στο Βελιγράδι και κατάφεραν να επιβάλλουν από νωρίς τον δικό τους ρυθμό (15-8 στο 5′) με τον Μπεν Μπέντιλ να έχει μπει “ζεστός” στο παρκέ.

Τη σκυτάλη στο σκοράρισμα των Σέρβων πήρε ο Λούκα Βιλντόζα, την ίδια ώρα που οι Ρούμπιτ και Γουίνστον είχαν βγει μπροστά για την Μπάγερν με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 28-17.

Με καλύτερη άμυνα στο δεύτερο δεκάλεπτο και τον Γουίνστον σε μανιώδη κατάσταση η ομάδα του Τρινκιέρι με επιμέρους σκορ 16-26 κατάφερε να φέρει ξανά την ισορροπία στον αγώνα (44-43).

Οι γηπεδούχοι με τον ίδιο ρυθμό και αποτελεσματικότητα στην άμυνα κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα με τον Βιλντόζα να σκοράρει κατά ριπάς με το τρίτο δεκάλεπτο να τους βρίσκει στο +8 (65-57).

Έχοντας το μομέντουμ οι γηπεδούχοι παρέμειναν μπροστά στο σκορ (72-60, 34′). Λούτσιτς και Γουίνστον παρά την προσπάθεια τους να μειώσουν δεν ήταν αρκετοί και ο Ερυθρός Αστέρας έκανε “σεφτέ” στη διοργάνωση με 78-72.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 44-43, 65-57, 78-72.