Με σκληρή άμυνα και οδηγό, ξανά, τον Λορέντζο Μπράουν που είχε 21 πόντους, ο Ερυθρός Αστέρας (5-7) πέρασε από το Μιλάνο με σκορ 77-67 επί της Αρμάνι (7-5)! Μεγάλη νίκη για την ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα, τρίτη σερί μετά από Ζαλγκίρις και Βαλένθια, τέταρτη ήττα σε πέντε ματς για το σύνολο του Ετόρε Μεσίνα!

Οι γηπεδούχοι δεν υπολόγιζαν στους τραυματίες Μίτσοβ, Γκουντάιτις και Τσιντσιαρίνι, με τους δύο πρώτους να είναι σημαντικοί παράγοντες στο παιχνίδι τους. Στον… αντίποδα, οι  Περπέρογλου και Λάζιτς δεν βρέθηκαν στη δωδεκάδα, όμως οι υπόλοιποι φρόντισαν να κάνουν σπουδαία δουλειά στο Mediolanum Forum. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ότι μόνο ο Ροντρίγκεθ είχε διψήφιο αριθμό πόντων (14π., 2/5 διπ., 2/5 τριπ., 4/4 β., 5 ριμπ., 3 ασ., 2 ταπ. σε 26:06), ενώ τα σουτ, συνολικά, ήταν: 46.7% τα δίποντα (14/30), 23.3% τα τρίποντα (7/30), μοίρασαν μεν 13 ασίστ, αλλά υπέπεσαν μόνο σε 4 λάθη!

Το πρώτο ημίχρονο είχε την εικόνα ενός δυνατού ντέρμπι. Μικρές αποστάσεις στο σκορ, εναλλαγές και προβάδισμα για τους Ιταλούς με 40-39. Δυναμικό τρίτο δεκάλεπτο από τους Σέρβους που είχαν επιμέρους σερί 18-10 και ώριμη διαχείριση στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, παρά τις προσπάθειες των Σέρχι, Ρολ και Ντέλα Βάλε. Όμως, αρχικά, ο Ότζο και στη συνέχεια οι δύο Μπράουν, Λορέντζο-Ντέρικ με τον Μπάρον είχαν τις απαντήσεις. Μέγιστη διαφορά το +10 (57-47), κομβική στιγμή το 45-43 που έγινε 52-45 στο 28′.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 40-39, 50-57, 67-77