ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ πήρε μία σπουδαία νίκη επί του Ιωνικού εκτός έδρας με 84-83, με τον Γκρίφιν να σημειώνει το τρίποντο της νίκης, στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής της Basket League.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι με αρκετές εναλλαγές στο σκορ, ο ΠΑΟΚ είχε τον τελευταίο λόγο, καθώς ο Μάλκολμ Γκρίφιν με τρίποντό του έκανε το σκορ 83-84 και χάρισε στους Θεσσαλονικείς την 11η νίκη τους στη φετινή σεζόν. Πλέον ο ΠΑΟΚ με ρεκόρ 11-8 έμεινε μόνος του στην πέμπτη θέση και δείχνει να βρίσκει και πάλι τον… εαυτό του.

Από την άλλη ο Ιωνικός υποχώρησε στο 7-13, αλλά παρέμεινε σε τροχιά playoffs, παραμένοντας στην 7η θέση της βαθμολογίας.

Η εξέλιξη του αγώνα

Από την αρχή της αναμέτρησης οι δύο ομάδες έδειξαν ότι θα δώσουν μία πραγματική μάχη για το ροζ φύλλο αγώνα. Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +1 (23-24), αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στη συνέχεια.

Με τον Χόλογουελ να κάνει ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο σημειώνοντας 14 πόντους, έβαλε την ομάδα του για τα καλά μπροστά στο σκορ, με την ανάπαυλα να τους βρίσκει στο +9 (45-36).

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου στην τρίτη περίοδο μπόρεσε να μείνει μπροστά στο σκορ και να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα, αλλά ο ΠΑΟΚ κράτησε επαφή με το σκοράρισμα και η περίοδο ολοκληρώθηκε στο 66-63.

Το παιχνίδι από την αρχή έδειχνε ότι θα είναι σκληρό και θα κριθεί στα τελευταία λεπτά. Έτσι, στην τέταρτη περίοδο οι δύο ομάδες πάλεψαν μέχρι τελικής πτώσεως, με τους φιλοξενούμενους να βλέπουν τον Ιωνικό να παίρνει το προβάδισμα με λέι απ του Πριτζέτ (83-81).

Ωστόσο, ο Γκρίφιν δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, καθώς με εύστοχο τρίποντο έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του (83-84). Στην τελευταία φάση ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης δεν μπόρεσε να ευστοχήσει σε ένα πολύ δύσκολο hook και έτσι η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έφυγε με ένα μεγάλο “διπλό”.