Μια νίκη από την επιστροφή του στη μεγάλη κατηγορία έπειτα από οκτώ χρόνια, βρίσκεται ο Ηρακλής ο οποίος συνέτριψε τον Χαρίλαο Τρικούπη με 94-59 στο Ιβανόφειο!

Έτσι ο Ηρακλής έκανε το 3-0 στις νίκες επί του αντιπάλου του και πλέον περιμένει στον τελικό ανόδου των playoffs της Α2 τον νικητή του ζευγαριού Καρδίτσα-Καστοριά που έγινε 2-1 για την Καστοριά την Τετάρτη!

Και με τους δύο, πάντως, ο Ηρακλής είναι στο 2-0 από την κανονική περίοδο της Α2, οπότε θέλει μια νίκη για να γυρίσει στη μεγάλη κατηγορία!

Ο Ηρακλής ήταν καταιγιστικός από την αρχή του αγώνα, προηγήθηκε με 53-28 στο ημίχρονο και είχε απίθανη ευστοχία από τα 6.75μ. τελειώνοντας το ματς με 12/21.

Τα δεκάλεπτα: 29-19, 53-28, 78-46, 94-59

Διαιτητές: Ευφραιμίδης-Ταρενίδης Κ.-Ντούρας (Σιμητόπουλος)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μέξας): Αγγελακόπουλος 10 (2), Αθανασούλας 10 (1), Σοκ 10 (1), Ρουτκάουσκας 2, Πολυτάρχου 20 (4), Φίλλιος, Κακαρούδης 24 (2), Αποστολίδης 2, Μπένας 2, Καλαϊτζίδης 4 (1), Γιαννακίδης 6 (1), Τζουγκαράκης 4.

ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Καλαμπάκος): Τζόρτζεβιτς 13, Γυφτάκης, Παπαδιονυσίου 4, Ντόβας 3 (1), Αδαμόπουλος 10, Ξηρός 2, Σταυρόπουλος 2, Χατζηκυριακίδης 3, Δεμερτζής 2, Αντωνάκης 8 (2), Γκάτζιος 5 (1), Πολίτης 7 (1).