Με κλειδί την άμυνά του στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ηρακλής λύγισε την αντίσταση του… Τζέρι Σμιθ και της Λάρισας με 73-69 στο Ιβανώφειο.

Στη 10η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, στο Ιβανώφειο, η ομάδα του Αστέριου Καλύβα πέτυχε την πρώτη της νίκη με τον νέο προπονητή, αν και χρειάζεται βελτίωση σε πολλά κομμάτια του παιχνιδιού.

Ο Τζέρι Σμιθ ήταν απίθανος για τη Λάρισα, πέτυχε 31 πόντους (4/8 διπ., 6/7 τριπ., 5/6 βολές, 5 ριμπ., 3 κλεψ.), ενώ είχε 20 από τους 39 στο ημίχρονο και 29 από τους 54 της ομάδας του έως τα 30:00.

allstarbasket.grΌμως δεν υπήρχε άλλη λύση δίπλα του, ο Μπράουν έκανε κακές επιλογές και λύγισε στην πίεση των περιφερειακών του Ηρακλή, ενώ ο Τζέιμς Γουέμπ έδωσε κάποιες ανάσες, που δεν ήταν αρκετές.

Έτσι δεν είναι έκπληξη που η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου, έχασε γρήγορα τη διαφορά των 14 πόντων, που πήρε νωρίς στην τρίτη περίοδο, (45-31), με τον Ηρακλή να πετυχαίνει σε αυτό το δεκάλεπτο, 30 πόντους (επιμέρους σκορ 30-15!) ενώ είχε λιγότερους, (29) σε όλο το πρώτο ημίχρονο (29-39).

allstarbasket.grΟ Ολίβιερ Χάνλαν ήταν σταθερός με 21 πόντους, ενώ ο Γουίλιαμ Χάτσερ (17π.) έκανε το κάτι παραπάνω.

Ο Σκάιλερ Μπόουλιν είχε μόλις 2/9 σουτ. αλλά τα δύο εύστοχα, ήταν τα δύο πρώτα τρίποντα του Ηρακλή στον αγώνα, που είχε 0/9 στο πρώτο μέρος κι έβαλε τις βάσεις της ανατροπής.

Η Λάρισα φορτώθηκε με πολλά φάουλ, στη ρακέτα υπέφερε να σκοράρει, αφού και ο νέος της σέντερ, Γουέσλι Γκόρντον πέτυχε 3 πόντους, αν και κατάφερε ομαδικά, να κρατά σε ισορροπία τα ριμπάουντ.

Ο Παπανικολόπουλος έστειλε στα αποδυτήρια τον Ντέβιον Μπέρι, ο οποίος λογικά θα αποτελέσει παρελθόν για τη Λάρισα.

Ο Μπράντον Ρας ήταν εκτός φόρμας με 0/9 σουτ κι η Λάρισα γνώρισε την 7η ήττα της σε εννέα αγώνες, ενώ ο Ηρακλής, βελτίωσε το ρεκόρ του στο 5-5.

Τα δεκάλεπτα: 19-16,  29-39, 59-54, 73-69

ΕΣΑΚΕ: Και στην 10η αγωνιστική σκοράρουμε για την “Κιβωτό του Κόσμου”!