Ο Νικ Καλάθης είχε τα κέφια του και σε μια μέρα που πέρασε τέταρτος πασέρ όλων των εποχών στην Basket League, οδήγησε τον Παναθηναϊκό στο 86-66 και το 2-0 επί του Περιστερίου το Σάββατο (1/6) στο ΟΑΚΑ!

Στον δεύτερο ημιτελικό των playoffs της Basket League, ο Παναθηναϊκός παρουσίαστηκε εξίσου σοβαρός και ορεξάτος με τον πρώτο όπου πάλι επιβλήθηκε με μεγάλη διαφορά (91-68).

Ο αρχηγός του, Νικ Καλάθης είχε ήδη 11 πόντους και 10 ασίστ από το πρώτο ημίχρονο και τελείωσε τον αγώνα με 14-13 σε περίπου 23 λεπτά συμμετοχής!

allstarbasket.grΠροσπέρασε δε τον Νίκο Βετούλα στη λίστα με τους πρώτους πασέρ της Basket League φτάνοντας στις 1.094. Μπροστά του βρίσκεται ο Βασίλης Ξανθόπουλος με 1.145, ο Δημήτρης Διαμαντίδης με 2.144 και πρώτος είναι ο Βασίλης Σπανούλης με 2.167!

Με εξαίρεση την πρώτη περίοδο (19-17) οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο πήραν σχεδόν άριστα στην αποτελεσματικότητά τους και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Ειδικά στη β’ περίοδο, όπου πάτησε το γκάζι κι ο Καλάθης, κι όταν δεν σκόραρε ο ίδιος, ο Ιωάννης Παπαπέτρου και ο Ντεσόν Τόμας γίνονταν οι αποδέκτες των ασίστ του.

allstarbasket.grΟ Παναθηναϊκός πέτυχε 33 πόντους σε αυτή την περίοδο και πήγε στα αποδυτήρια με 52-34.

Στο ημίχρονο, τιμήθηκε ο προπονητής του Περιστερίου Αργύρης Πεδουλάκης για την προσφορά του ως παίκτης και προπονητής στον Παναθηναϊκό.

Ο Άρτζι επέμεινε πολύ στους Έλληνες παίκτες του, ο Ζώης Καράμπελας πήρε πάλι pol;y χρόνο συμμετοχής (26:11) και ο Γάιος Σκορδίλης ήταν -πάλι στο ΟΑΚΑ- μεγάλος πρωταγωνιστής σε ένα ματς που 7 από τους 10 των αρχικών πεντάδων ήταν Έλληνες!

allstarbasket.grΤο Περιστέρι στάθηκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, (έχασε μόλις για ένα καλάθι) και μολονότι το πρόβλημά του στο ριμπάουντ (31-51) ήταν μεγάλο και οι 14 πόντοι του Παναθηναϊκού από δεύτερη ευκαιρία, ζήτημα, δεν επέτρεψε στον αντίπαλό του να χτίσει μεγαλύτερη διαφορά.

H σειρά, πλέον, επιστρέφει στο Περιστέρι για τον τρίτο αγώνα, τη Δευτέρα 3 Ιουνίου (21:00).

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 52-34, 67-49, 86-66.