Ο Καναδάς (2-0) νίκησε την Αυστραλία (1-1) με 93-83 και η Εθνική μας (0-2) παραμένει “ζωντανή” στο κυνήγι της πρόκρισης στους “8” των Ολυμπιακών Αγώνων.

Πλέον, παρά την ήττα της από την Ισπανία, η Ελλάδα θα τα παίξει όλα για όλα την Παρασκευή (2/8, 14:30) με την Αυστραλία.

Την τελευταία αγωνιστική, η Ισπανία (1-1) θα παίξει με τον αήττητο Καναδά (2-0), την ίδια μέρα (2/8, 18:15), αλλά λίγες ώρες αργότερα από τον αγώνα της Εθνικής μας.

Η Ελλάδα θα είναι 3η είτε με απλή νίκη επί της Αυστραλίας, αν χάσει ο Καναδάς από την Ισπανία, ενώ εάν χάσουν οι Ισπανοί από τον Καναδά την τελευταία αγωνιστική, η Ελλάδα θα θέλει νίκη με 3 πόντους διαφοράς για να τερματίσει 3η και με 10 πόντους για να είναι 2η.

Θυμίζουμε ότι, προκρίνονται στους “8”, οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου και οι δύο καλύτερες τρίτες ομάδες, από τους συνολικά τρεις ομίλους.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Αρ Τζέι Μπάρετ (24π., 7ρ., 5ασ.), Σέι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ (16π.), Ντίλον Μπρουκς (16π.), Λου Ντορτ (11π.) και Ντουάιτ Πάουελ (7π., 9ρ.).

Τζος Γκίντι (19π., 7ρ., 6ασ.), Τζοκ Λαντέιλ (16π., 12ρ.), Ντάντε Έξουμ (15π.) και Ντάισον Ντάνιελς (10π., 6ρ.) προσπάθησαν από την πλευρά των ηττημένων, που είχαν σε κακή μέρα τον Πάτι Μιλς (8π. με 2/10 σουτ).

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, οι Αυστραλοί προηγήθηκαν με 6 πόντους (13-19) στα μέσα της πρώτης περιόδου και με 4 στο ημίχρονο (45-49), όμως οι Καναδοί μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν διψήφια διαφορά (66-56).

Οι Boomers απάντησαν και μείωσαν 72-70 στο τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά οι Καναδοί αντέδρασαν ξανά και ξέφυγαν για πρώτη φορά με 11 πόντους (83-72), φτάνοντας στη νίκη που κρατάει “ζωντανή” την Εθνική μας.

Τα δεκάλεπτα (Καναδάς-Αυστραλία): 26-28, 45-49, 72-70, 93-83