Κολοσσός-Λαύριο

Με πρωταγωνιστή τον Λόντον Περάντες, ο Κολοσσός επικράτησε 88-73 του Λαυρίου στο κλειστό γυμναστήριο Καλλιθέας Ρόδου, για τη 13η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ο Περάντες δεν είχε τα καλύτερα ποσοστά στα εντός πεδιάς (5/15), αλλά πέτυχε triple double (16π.-11ρ.-13ασ.), συμβάλλοντας ποικιλοτρόπως για το 5-8 της ομάδας του, η οποία κάλυψε και τη διαφορά της ήττας του α’ γύρου.

Χάρη στην τρομερή απόδοση στην τέταρτη περίοδο, ο Άντριου Γκάουντλοκ αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ με 20 πόντους, ενώ ο Λούκα Μπραΐκοβιτς έβαλε 19 πόντους με 9/11 δίποντα, 1/1 βολή και πήρε 5 ριμπάουντ

Το Λαύριο δεν απέφυγε το 4-9 και την όγδοη ήττα σε εννέα παιχνίδια, παρά τις προσπάθειες των Ντέιβιντ ΝτεΤζούλιους (17π.), Χαλίντ Μουρ (15π.), Νόα Χόρχλερ (11π.-7ρ.), Ξαβιέρ Καστανέντα (11π.).

Ο Κολοσσός έβαλε +16 πόντους από το “ζωγραφιστό”, πήρε 10 παραπάνω ριμπάουντ και μοίρασε 11 περισσότερες ασίστ, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν εκμεταλλεύθηκαν τις 11 παραπάνω βολές που εκτέλεσαν (μόλις 66%) και υστέρησαν σημαντικά στο τρίποντο με 5/22 προσπάθειες.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 26-13 στο πρώτο δεκάλεπτο και 41-28 στο δεύτερο, χωρίς να βρεθούν δευτερόλεπτο πίσω στο σκορ.

Στο α’ ημίχρονο ο Κολοσσός είχε 62% στο δίποντο, 40% στο τρίποντο και 3/5 βολές, ενώ το Λαύριο 52% στο δίποντο και 9/11 βολές, αλλά μόλις 2/9 τρίποντα.

Στο μεταξύ, κατά τη διάρκεια της ανάπαυλας οι γηπεδούχοι βράβευσαν τον εμβληματικό Πύρρο Δήμα:

Το 41-37 άφηνε ανοικτούς λογαριασμούς εν όψει του β’ μέρους, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο -2 (49-47), ωστόσο ακολούθησε επιμέρους 15-5 που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ροδιακής ομάδας.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το 64-57 μετατράπηκε σε 76-57 και λίγο αργότερα σε 83-61, δείγμα της ανωτερότητας του Κολοσσού.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 41-37, 64-54, 88-73