Ο Κολοσσός Ρόδου νίκησε τον Ολυμπιακό Β’ με 78-71 στο βοηθητικό του ΣΕΦ, το απόγευμα του Σαββάτου και προκρίθηκε στην επόμενη αγωνιστική της Β’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και εκμεταλλεύτηκε τη διαφορά που κάνουν οι ξένοι παίκτες.

Άρτις, Λάιλ, ο Βασίλης Ξανθόπουλος και ο Μιχάλης Λιάπης, ηγήθηκαν του Κολοσσού Ρόδου, ο οποίος είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Σε κανένα σημείο, όμως, δεν ήταν ξεκάθαρο ότι οι φιλοξενούμενοι “καθάρισαν’ τον αγώνα, διότι η μαχητική ομάδα του Δημήτρη Τσαλδάρη, έμενε κοντά στο σκορ.

Απείλησε δε στην τελευταία περίοδο, όταν πρώτα με τον Σκουλίδα, μείωσε στους 3, 61-64, ενώ μετά, ξανά στο 71-74 με τον Νικολαΐδη μισό λεπτό πριν από το τέλος!

Όμως ο Κόινς έγραψε το 76-71 για τον Κολοσσό που πήρε τελικά τη νίκη με 78-71 και την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 27-38, 51-58, 71-78

Διαιτητές: Καρακατσούνης-Πιτσίλκας-Κωνσταντινίδου (Παλάτος)

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 8, Κουρτίδης, Μωραΐτης, Νικολαΐδης 12 (1), Κολοβέρος 14 (1), Τσόχλας 4, Σκουλίδας 6 (2), Κάδρας, Χρηστίδης 13 (1), Τσάμης 5 (1), Μελισσαράτος 9 (1).

Κολοσσός (Καντζούρης): Καμαριανός 2, Ξανθόπουλος 10 (3), Λάιλ 13 (2), Άρτις 15 (1), Λιάπης 12 (2), Αρσενόπουλος 1, Καντέρ 12, Μπιλλής 3 (1), Τουμπά 2, Γκόινς 8.