Παναθηναϊκός

Αφού έπαιξε με τη φωτιά ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε να κάνει ρεκόρ καριέρας ο Ντίνος Μήτογλου και double double ο Νικ Καλάθης για να γλιτώσει τα χειρότερα και να νικήσει τελικά την Νταρουσάφακα με 75-67 στο ΟΑΚΑ, το βράδυ της Παρασκευής (14/12) στο ΟΑΚΑ.

Ο Μήτογλου των 3,8 πόντων ανά αγώνα, έκανε ρεκόρ καριέρας με 20 και καταπληκτική εμφάνιση για να λυτρώσει τον Παναθηναϊκό που προερχόταν από τρεις συνεχόμενες ήττες και έδειχνε να “τα χάνει” όταν στο τέλος οι Τούρκοι έφεραν το ματς στα ίσια!

Κι όλα αυτά απέναντι στην ουραγό Νταρουσάφακα που άλλαξε προπονητή για να αλλάξει και τη μοίρα της, αλλά δεν απέφυγε τη 10η σερί ήττα της στη Euroleague!

Σε αντίθεση με αρκετά προηγούμενα ματς, ο Παναθηναϊκός άρχισε τον αγώνα με άριστα ποσοστά και έφτασε πολύ νωρίς στο 15-6 με 4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντα και 4/4 βολές, με τέσσερις Έλληνες και τον Ντεσόν Τόμας στην πεντάδα, απέναντι στους πέντε Αμερικανούς της Νταρουσάφακα που επέλεξε στο ντεμπούτο του ο νέος της προπονητής Σελτσούκ Ερνάκ.

Ωστόσο σύντομα ο Τσάβι Πασκουάλ, άλλαξε τα πλάνα του βλέποντας πόσο ευάλωτος ήταν μέσα στη ρακέτα, αφού η Νταρουσάφακα ήταν κοντά στο σκορ με 8/11 σουτ για το 22-16 του δεκαλέπτου, παρ’ όλο που είχε κάνει ήδη 7 λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο και δεν είχε βάλει τρίποντο!

Ο Ντίνος Μήτογλου πέτυχε 9 πόντους στα 7:18 συμμετοχής του σε αυτό το δεκάλεπτο όπου ο Νικ Καλάθης πρόλαβε να δώσει 6 ασίστ.

Ο Παναθηναϊκός αποφάσισε να γίνει πιο σκληρός στην άμυνά του στη ρακέτα, ταλαιπώρησε τον Μάικλ Έρικ, δεν επέτρεψε επιθετικά ριμπάουντ και στην επίθεση είχε δύο πρωταγωνιστές που του εξασφάλιζαν ισορροπία εντός κι εκτός ρακέτας: Ο μεν Τζέιμς Γκιστ, στη 200ή συμμετοχή του στη Euroleague, πέτυχε 9 πόντους, ο δε Κιθ Λάνγκφορντ 8 στη β΄ περίοδο, με τους δύο Αμερικανούς να έχουν τους 17 από τους 21 της ομάδας τους σε αυτή την περίοδο.

Ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια με +11 (43-32) δίχως να σπαταλήσει σουτ από μακριά (2/3 τρίποντα σε 20 λεπτά) κι ενώ η Νταρουσάφακα τελείωσε το ημίχρονο με 0/4 από τα 6.75.

Στην τρίτη περίοδο, όμως, ο Παναθηναϊκός συνάντησε αρκετά ζόρια στην επίθεσή του. Προφανώς λόγω και του νέου τους προπονητή, οι παίκτες της Νταρουσάφακα ήταν επιθετικοί στην άμυνά τους, πίεσαν τους ψηλούς του Παναθηναϊκού και μόνο ο Ντίνος Μήτογλου σκόραρε (7 από τους 14 της ομάδας του) αλλά κυρίως από μακρινή απόσταση.

Οι γκαρντ της ομάδας του Πασκουάλ έβαλαν όλα κι όλα δύο καλάθια κι η Νταρουσάφακα μείωσε τη διαφορά από τους 10 (53-43) στους 4 του δεκαλέπτου (57-53) αφού εκμεταλλεύτηκε τα γρήγορα φάουλ του Παναθηναϊκού που την οδήγησαν τέσσερις φορές στις βολές έναντι μόλις μιας σε όλο το πρώτο μέρος, αλλά και της άνοιξαν διαδρόμους στη ρακέτα των “πράσινων”.

Η Νταρουσάφακα όμως είχε μπει για τα καλά στο ματς με τον ΜακΚάλουμ, μείωσε στον πόντο (61-60) κι άγχωσε όχι μόνο τον Παναθηναϊκό, αλλά και τον κόσμο στην εξέδρα! Κι ακόμα περισσότερο όταν ο Ντάγκλας ευστόχησε σε τρίποντο για να φέρει τον αγώνα στα ίσια, 65-65 με 4:49 για το τέλος!

Στο τέλος, όμως, μίλησε και πάλι ο Μήτογλου. Με ένα καλάθι έπειτα από επιθετικό ριμπάουντ ξανάβαλε μπροστά την ομάδα του με 67-65 και στην άμυνα έβγαλε καλές φάσεις απέναντι στους Τούρκους. Έβαλε και το ζευγάρι βολών στα 69 δευτερόλεπτα για το τέλος για το 73-65 “υπογράφοντας” το καθοριστικό 8-0 σερί για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ που γλίτωσε τα χειρότερα!

Παναθηναϊ

Με τη 12η ασίστ (έκανε double double) του Νικ Καλάθη, ο Γκιστ έστειλε τη διαφορά στο +10 75-65 και την… καρδιά όλων στον Παναθηναϊκό, πίσω στη θέση της!

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 43-32, 57-53, 75-67.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πασκουάλ): Τόμας 2, Λάνγκφορντ 12, Παπαγιάννης, Λάσμε 4, Παππάς 9 (1),  Γκιστ 15, Βουγιούκας, Καλαϊτζάκης, Λεκαβίτσιους 2, Καλάθης 10 (12 ασίστ, 5 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 1, Μήτογλου 20(6/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/5 βολές, 4-2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος).

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Ερνάκ): ΜακΚάλουμ 11, Κοσούτ , Ντεμίρ, Κιντ, Οζντεμίρογλου, Σαβάς 4, Μπράουν 10 (1), Ντάγκλας 15 (1), Πέινερς 6, Ντίμπλερ 5 (1), Έβανς 6, Έρικ 10.