Ο Νάντο Ντε Κολό πέτυχε 28 πόντους σε 26,5 λεπτά στη Βιτόρια και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε break στην έδρα της Μπασκόνια με 84-77 για να ξαναπάρει το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της Euroleague!

Ο Γάλλος γκαρντ της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη ήταν απολαυστικός και ουσιαστικός στην τέταρτη περίοδο όταν οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεσή τους.

Ο Μάτ Τζάνινγκ πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα για να βάλει τους Βάσκους μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά με 65-62, αλλά εκεί ακριβώς μίλησε η κλάση του Γάλλου:

Ο Ντε Κολό πέτυχε τους επόμενους 12 πόντους της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με κάθε πιθανό κι απίθανο τρόπο!

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πήρε πάλι προβάδισμα 4 πόντων, 74-70 και με τους τελευταίους πόντους του Ντε Κολό ξέφυγε στο 79-71 με 2:13.

Η Μπασκόνια δεν είχε πια άλλη απάντηση, η εμφάνιση του Βενσάν Πουαριέ (19π.-15 ριμπ.) δεν έφτανε αφού μόλις σίγησε ο Τζάνινγκ οι παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς σίγησαν και από τα 6.75 (7/24).

Δείτε μια απίθανη φάση του Γιοχάνες Φόιτμαν που κάρφωσε εντυπωσιακά μπροστά στον Κουρμπάνοφ και πήρε και το φάουλ!

Η σειρά παραμένει στη Βιτόρια για τον τέταρτο αγώνα τη Μ.Παρασκευή και μόνο εάν νικήσουν οι Βάσκοι θα επιστρέψει στη Μόσχα για 5ο αγώνα.

allstarbasket.grΤα δεκάλεπτα: 18-28, 39-46, 59-62, 77-84