Ολυμπιακός-Προμηθέας

Πατώντας γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός άφησε πίσω του την ήττα από τον Παναθηναϊκό, επικράτησε 80-69 του Προμηθέα Πάτρας στο ΣΕΦ και τώρα θα αφοσιωθεί στα δύο εκτός έδρας παιχνίδια με την Μπαρτσελόνα.

Πρώτος σκόρερ της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα στην 4η στροφή του Top-6 της Stoiximan Basket League ήταν ο Μόουζες Ράιτ με 21 πόντους (8/11 δίποντα, 5/6 βολές).

Ο Άλεκ Πίτερς ακολούθησε με 17 πόντους (5/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές) και 6 ριμπάουντ, ο Μουστάφα Φαλ προσέθεσε 10π. με 4/6 δίποντα και 2/2 βολές, ενώ ο Τόμας Γουόκαπ μοίρασε 9 ασίστ.

Ο Προμηθέας των Τζορτζ Πάπας (14π. με 4/6 τρίποντα), Χάντερ Χέιλ (13π., αλλά με 3/12 τρίποντα) και Κρις Κόφεϊ (9π.-5ρ.-4ασ.) έπεσε στο 15-10, ωστόσο η 4η θέση τού ανήκει.

Από πλευράς γηπεδούχων, ο Φιλίπ Πετρούσεβ επανήλθε στη δράση, ενώ δεν έπαιξαν οι Σακίλ ΜακΚίσικ (ξένος εκτός 12άδας), Νίκολα Μιλουτίνοβ, Λουκ Σίκμα, Ίγκνας Μπραζντέικις (μη δηλωμένοι στο πρωτάθλημα).

Στον αντίποδα, ο Προμηθέας παρατάχθηκε με εννέα παίκτες, αφού εκτός εξάδας ξένων έμεινε ο Χάιμε Ετσενίκε και οι Λίνος Χρυσικόπουλος, Νάσος Μπαζίνας, Νίκος Πλώτας ταλαιπωρούνται από στομαχικές διαταραχές.

Ο Ολυμπιακός δέχθηκε μόλις τέσσερις πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο και εννέα στο δεκάλεπτο, δεδομένου ότι ο Προμηθέας ήταν ιδιαίτερα άστοχος από την περιφέρεια (1/7 τρίποντα).

Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, μπήκαν φορτσάτοι στη δεύτερη περίοδο και με σερί 8-0 μείωσαν στους τρεις, ενώ λίγο αργότερα έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (33-33).

Ακολούθησε 7-0 σερί του Ολυμπιακού, ο οποίος ολοκλήρωσε στο +8 το πρώτο ημίχρονο, καταγράφοντας +11 ασίστ (17-6), +7 ριμπάουντ (21-14) και 14/22 δίποντα.

Ο Ράιτ έκανε τη διαφορά στο σκοράρισμα με 10 πόντους σε 09:30, αν και είχε υποπέσει στα μισά λάθη της ομάδας του (3/6).

Ο Ολυμπιακός δέχθηκε 27 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο επέτρεψε μόλις οκτώ τρίτο (δύο στα τελευταία 5,5 λεπτά), εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +18.

Παρά τις απουσίες του, ο Προμηθέας δεν πέταξε λευκή πετσέτα, πάλεψε για το καλύτερο, μείωσε στους επτά πόντους και απέδειξε ότι δεν βρίσκεται τυχαία στην 4η θέση του ελληνικού πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι πήραν +15 ριμπάουντ (40-25) και έκαναν +10 ασίστ (25-15), ενώ αντίθετα τα κλεψίματα ήταν 3-13, και τα λάθη 21-13.

Τα δεκάλεπτα: 20-9, 44-36, 62-44, 80-69