Μόνο εύκολο έργο δεν είχε το βράδυ της Κυριακής Ολυμπιακός, απέναντι στον Ιωνικό στο κλειστό του Πλάτωνα του οποίου επικράτησε με 86-78 για την 25η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Αν και με rotation επτά παικτών, η ομάδα του Άγγελου Τσίκληρα έκλεψε τις εντυπώσεις με την κόντρα που έβαλε στον πανίσχυρο Ολυμπιακό του Final 4 της Euroleague κι αφού είχε βρεθεί από νωρίς στο -16.

Ο Ολυμπιακός ξεκούρασε τον Σάσα Βεζένκοφ, ενώ με τον Ιωνικό, δεν έπαιξε ο τραυματίας Μουσταφά αλλά κι ο Ιωσήφ Κολοβέρος, ο οποίος αγωνίζεται ως δανεικός από τον Ολυμπιακό.

Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες της ομάδας της Νίκαιας έδωσαν ρεσιτάλ, έκαναν την υπέρβαση και διεκδίκησαν έως το τέλος μια νίκη, μολονότι η διαφορά τους από τον Ολυμπιακό είναι δεδομένα, τεράστια!

Το rotation του Ολυμπιακού, που μοίρασε χρόνο σε όλους, δεν μειώνει την εμφάνιση των Νικαιωτών, που έδειξαν χαρακτήρα, επιβεβαίωσαν την ποιότητά τους μετά τις νίκες επί ΠΑΟΚ και Ηρακλή στη μάχη της παραμονής και κέρδισαν το χειροκρότημα.

Από τη σχετική ασφάλεια του πρώτου ημιχρόνου (50-34) ο Ολυμπιακός είδε τον Ιωνικό να παίζει μυαλωμένα, να βάζει μεγάλα σουτ, να βγάζει καλές συνεργασίες και να γυρίζει κάμποσες φορές τον αγώνα φτάνοντας έως και τους 3 πόντους διαφοράς, 73-76 με 3′ για το τέλος, κι ενώ με ένα λεπτό για το φινάλε, η διαφορά ήταν στους 4 πόντους, 82-78.

Ο Μόουζες έχασε το τρίποντο στα 36” και πλέον τελείωσαν οι ευκαιρίες των γηπεδούχων. Με 4-0, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη 86-78.

Ο Μαυροκεφαλίδης πέτυχε 15 από τους 21 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, ο εκπληκτικός Βαγγέλης Τζόλος είχε 14, άλλους 15 πέτυχε ο Αρσενόπουλος και 11 ο Μόουζες για τον Ιωνικό.

Από 11 πόντους πέτυχε για τον Ολυμπιακό ο Πρίντεζης, στους 10 έφτασαν Ντόρσεϊ, ΜακΚίσικ, 9 είχε ο Λαρεντζάκης κι από 8 Παπανικολάου-Ζαν Σαρλ.

Ο Ιωνικός βρίσκεται πλέον στο 6-17, ενώ ο Ολυμπιακός στο 21-1 με 2 αγώνες για την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου κι ενώ θέλει μια νίκη για να σφραγίσει μαθηματικά το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 34-50, 53-64, 78-86