Ο Ολυμπιακός έκανε για 30 λεπτά την εμφάνιση της χρονιάς στη Βαλένθια αφού προηγήθηκε με 33 πόντους στο σπίτι της, το βράδυ της Τετάρτης (31/3) στην 32η αγωνιστική της EuroLeague πριν νικήσει τελικά μόνο με 88-79!

Αν αναζητήσει κάποιος το σήμα-κατατεθέν του φετινού Ολυμπιακού ας δει το αυτόν τον αγώνα!

Για 30 λεπτά, έκανε εμφάνιση που έμοιαζε με ταξίδι στο χρόνο! Με το 2012, το 2013, έστω το 2015 και το 2017!

Προηγήθηκε με 74-41 αλλά στο τέλος…

Για άλλα 10 λεπτά, έμοιαζε με ομάδα που παλεύει να σώσει μια κατηγορία!

Η Βαλένθια έκανε επιμέρους σκορ 38-14 στην τελευταία περίοδο κι άγχωσε την ελληνική ομάδα απειλώντας την με ήττα!

Ο Ολυμπιακός δεν έκανε απλά την καλύτερή του εμφάνιση για 30 λεπτά!

Εάν κάποιος προσγειωνόταν απόψε στον “πλανήτη” Euroleague, θα πίστευε ότι πρόκειται για τον διεκδικητή του τίτλου και μάλιστα, απέναντι σε φτωχό συγγενή.

Κι αν κοιτούσε τη βαθμολογία θα… πάθαινε το ψυχολογικό του, όπως αυτό, που “στην τελική”, πρόσφερε φέτος ο Ολυμπιακός στους φίλους του.

Ναι, η διοργάνωση 34 αγωνιστικών έχει τα πάνω και και τα κάτω της, ακόμα και τα ακραία της, αλλά τα σκαμπανεβάματα του φετινού Ολυμπιακού, δεν εξηγούνται.

Ακόμα κι αυτά μέσα στον ίδιο αγώνα, που μπορεί να κερδίζει 26-11 την καλύτερη ομάδα της διοργάνωσης, Εφές στο σπίτι της σε ένα δεκάλεπτο, και να χάνει με 23 πόντους στο τέλος…

Ακόμα και το αποψινό που δέχτηκε το 38-14 σε 10 λεπτά μετά από 30 λεπτά με υπέρ του 74-41!

Μετά από ένα σχετικά μοιρασμένο πρώτο πεντάλεπτο, (12-9) ο Ολυμπιακός έκανε 10-0 σερί για να πάρει προβάδισμα με 19-12 και να το διατηρήσει σε ψηλά επίπεδα, μέχρι το τέλος του ημιχρόνου!

Ο Πρίντεζης, ο Έλις και ο Κουφός έδειξαν ότι ο Ολυμπιακός μπορεί να έχει πιο αποτελεσματική frontline κι όταν μπήκε και ο Ζαν Σαρλ (πρώτος σκόρερ στο ημίχρονο με 8 πόντουε!) η εικόνα ολοκληρώθηκε.

Ίσως και μαζί με τους 7 πόντους του Βεζένκοφ, που σκοράρει συνήθως από μακριά, αλλά δείχνει την γκάμα παικτών που έχει η ομάδα του για τη θέση του πάουερ φόργουορντ!

Τα άλλα δύο στοιχεία-κλειδί για την εξέιξη του εντυπωσιακού πρώτου ημιχρόνου του Ολυμπιακού ήταν η συγκέντρωσή του, η -ασυνήθιστη φέτος- ηρεμία του, αφού έκανε μόλις 2 λάθη στο ημίχρονο (για 14 ασίστ!) και η άμυνα.

Κράτησε μια καλοκουρδισμένη μηχανή στους 31 πόντους στο ημίχρονο, την οδήγησε να σουτάρει ανεπιτυχώς από τα 6,75μ. κι άφησε βασικά κομμάτια της εκτός της διαμόρφωσης της εικόνας του αγώνα, όπως τον Πρέπελιτς, ή ακόμα και τον Ντούμπλιεβιτς.

Η λογική (;) λέει ότι η Βαλένθια θα ‘πρεπε να μπει διαφορετικά στη Γ’ περίοδο, εκείνη “καίγεται” για την πρόκριση στους “8”, αλλά το δεύτερο μέρος ήταν μια ακόμα εκπληκτική “ερυθρόλευκη” παράσταση!

Ο Γιώργος Πρίντεζης έπαιζε σαν… 20άχρονος και πέτυχε 12 πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο, Βεζένκοφ και Έλις ακολουθούσαν, ο Σλούκας είχε 10 ασίστ (5 στο δεκάλεπτο) στα πρώτα πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου και το ηλεκτρονικό ταμπλό έγραψε:

Βαλένθια-Ολυμπιακός 36-66 με 3:46 για τα 30:00.

Είχε και συνέχεια το πάρτι!

Ο Ολυμπιακός είχε το ρυθμό, η Βαλένθια το σοκ, και το δεκάλεπτο έληξε 74-41 για τον Ολυμπιακό με επιμέρους σκορ, 30-10 για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα!

Η Βαλένθια αποφάσισε να εμφανιστεί στο παρκέ στην αρχή της τελευταίας περιόδου.

Έκανε 18-2 επιμέρους σκορ, που για κάθε αγώνα, θα ήταν εντυπωσιακό.

Συνέχισε σαν να έχει βρει ξαφνικά ό,τι της έλειψε για 30 λεπτά, αλλά ήταν τόσο μεγάλη η απόσταση που είχε να καλύψει, που δεν μπορούσε!

Ακόμα και το εντυπωσιακό επιμέρους 38-14, ήταν λίγο μπροστά σε ότι είχε προηγηθεί!

Απλά μείωσε το εύρος της νίκης του Ολυμπιακού, κυρίως, όμως, υπενθύμισε το λόγο που αυτός ο Ολυμπιακός δεν θα βρίσκεται στα playoffs τη στιγμή που η βαλένθια διατηρεί πιθανότητες πρόκρισης!

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 31-44, 41-74, 79-88