Με πρωταγωνίστρια την Τζίλιαν Αλέιν στην παράταση, ο Παναθηναϊκός νίκησε το βράδι της Τετάρτης στο “Παύλος Γιαννακόπουλος” τον Ολυμπιακό με 68-65 και ισοφάρισε 1-1 νίκες τη σειρά τελικών της Α1 Γυναικών.

Η Αλέιν πέτυχε τους έξι τελευταίους πόντους της ομάδας της, από τους 8 συνολικά των “πράσινων” στο έξτρα πεντάλεπτο, κι ενώ ο Ολυμπιακός είχε προηγηθεί με 64-65.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 60-60.

Ο Ολυμπιακός είχε προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και στην αρχή της τελευταίας περιόδου βρέθηκε στο +10, 54-44.

Ο Παναθηναϊκός που έπαιξε χωρίς την ασθενή Σταμολάμπρου μείωσε 52-54 κι άρχισε το θρίλερ. Η ομάδα της Καπογιάννη προηγήθηκε με 60-58 στα 1:24 όμως η Σπυριδοπούλου ισοφάρισε σε 60-60 στα 43” για να οδηγηθεί ο αγώνας στην παράταση.

Ο Ολυμπιακός έχασε την Κριστίν Βίτολα στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, όταν τραυματίστηκε στη μύτη.

H Aλέιν έκανε τη διαφορά στην παράταση, με έξι από τους οκτώ πόντους του Παναθηναϊκού για το τελικό 68-65.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 30-33, 44-52, 60-60 (κ.α.) 68-65 (παρ.)

Διαιτητές: Καπράνος, Θεωνάς, Παπαδόπουλος

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Καρακασίδου, Παυλοπούλου 8(1), Τσβίτκοβιτς 9(1), Σωτηρίου 7, Αλεξανδρή 7(2), Τζόουνς 25(1), Αλέιν 12.

Ολυμπιακός (Νίκλας): Γουίλιαμς 13, Σπυριδοπούλου 9(1), Σύρρα 2, Νικολοπούλου 17(3), Καρλάφτη, Βίτολα 6, Χριστινάκη 7, Κολλάτου, Τόμπιν 11.