Ο Πανιώνιος νίκησε στο φινάλε με 74-73 το Περιστέρι Domino’s, στην πρεμιέρα του 5ου τουρνουά “Νίκος Φάσουρας”, που πραγματοποιείται στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου”.

Οι παίκτες του Γιώργου Λιμνιάτη είχαν τον έλεγχο στο ξεκίνημα της αναμέτρησης (19-13 στο 10’) και ο Πανιώνιος αντέδρασε και με τον Ντέβιν Κάναντι να δίνει λύσεις (είχε 12 πόντους στο πρώτο 20λεπτο) ισορρόπησαν το ματς και προηγήθηκαν (39-40 στο 20’) στο τέλος του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γιώργος Λιμνιάτης δεν χρησιμοποίησε τον Τζάστιν Πάτον, ο οποίος γύρισε το πόδι του και έμεινε εκτός, όπως επίσης δεν αγωνίστηκε ο Στέλιος Πουλιανίτης λόγω ενοχλήσεων στο δικέφαλο και για προληπτικούς λόγους έμεινε εκτός αγώνα.

Ο Πανιώνιος πήρε προβάδισμα 11 πόντων (45-56 στο 26’), αλλά με τους Χάρις και Αβδάλα να δίνουν λύσεις πλησίασε στους 3 πόντους (56-59 στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο, το Περιστέρι Domino’s βρέθηκε να προηγείται (70-67 στο 37’), αλλά με 6 σερί πόντους του Κένταλ Σμιθ οι Νεοσμυρνιώτες προηγήθηκαν με 70-73 στα 25’’ πριν τη λήξη.

Τα σουτ που επιχείρησε ο Τζάρελ Έντι δυο φορές από τα 6.75 δεν βρήκαν στόχο και ο Πανιώνιος πήρε τη νίκη.

Ο Ντέβιν Κάναντι ήταν ο πρώτος σκόρερ του Πανιωνίου με 14 πόντους (3/4 τρίποντα) ενώ “διψήφιοι” ήταν επίσης οι Λάντρι Νόκο (13 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Κένταλ Σμιθ (12 πόντοι, οι 7 τελευταίοι της ομάδας και ακόμα 6 ασίστ).

Από το Περιστέρι ξεχώρισαν οι Κρις Κόφι (16π., 7ρ.) και Τζορτζ Πάπας (15π.).

Το Σάββατο (21/9, 19:00), ο Πανιώνιος θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ, ενώ το τουρνουά θα ολοκληρωθεί την Κυριακή (22/9, 19:00) με τον αγώνα Περιστέρι-ΑΕΚ.

Στο ημίχρονο της αναμέτρησης η team manager του ΠεριστερίουΣοφία Κλιγκοπούλου, απένειμε πλακέτα στον Φάνη Χριστοδούλου για τη συμμετοχή του Πανιωνίου στο τουρνουά “Νίκος Φάσουρας”.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 39-40, 56-59, 73-74.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ Domino’s (Λιμνιάτης): Παπαγεωργίου, Κόφι 16 (7 ριμπ.), Ξανθόπουλος (8 ασίστ), Πάπας 15 (4/8 τριπ.), Σταυρακόπουλος, Τσουργιάννης, Αβδάλας 11, Χάρις 12 (1/3 τριπ.), Πάτον 2, Κάρμπερι 7 (1/4 τριπ.), Έντι 7 (1/7 τριπ.), Ζούγρης 3.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Λυκογιάννης): Σμιθ 12, Γούλριτζ 6, Μιλεντίγιεβιτς, Τσαλμπούρης 2, Κακλαμανάκης 4, Ντέιβις 6 (6 ριμπ.), Σαλούστρος 7 (1/3 τριπ.), Μπράουν 3 (1/4 τριπ., 7 ριμπ.), Κάναντι 14 (3/4 τριπ.), Νόκο 13 (7 ριμπ.), Γκίκας 7 (1/3 τριπ.).