Ρεάλ-Παρτιζάν

Με τρίποντο του Κέβιν Πάντερ σε “νεκρό” χρόνο, η Παρτιζάν Βελιγραδίου πήρε μία τεράστια νίκη στη ματσάρα της Μαδρίτης (89-87 τη Ρεάλ) και άνοιξε το σκορ της σειράς για τα playoffs της EuroLeague.

Δείτε τη στιγμή της βραδιάς και μία από τις κορυφαίες της φετινής διοργάνωσης:

Ο Πάντερ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα, αφού εκτός από το νικητήριο καλάθι, είχε 26 πόντους με 5/8 τρίποντα-9/9 βολές και 6 ασίστ.

Επίσης, ο Ζακ ΛεΝτέι είχε 13 πόντους και από 11 οι Ντάντε Έξουμ, Ματίας Λεσόρ, Άλεν Σμάιλαγκιτς για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, ο οποίος υπενθυμίζεται ότι μετρά 20/21 προκρίσεις στα playoffs της EuroLeague!

O Ιωάννης Παπαπέτρου έπαιξε για 05:58, είχε μία άστοχη προσπάθεια για τρίποντο και υπέπεσε σε 2 φάουλ.

Συγκινητικός για τη Ρεάλ ήταν ο Γκάμπριελ Ντεκ με 24 πόντους (8/8 δίποντα) και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Γκέρσον Γιαμπουσέλε κατέγραψε 14π., ο Έντι Ταβάρες 12π.-5ρ. και ο Ντζάναν Μούσα 10π.

Η Παρτιζάν απέδειξε ότι δεν έκανε τυχαία 12-5 στον β’ γύρο της regular season, ρεκόρ που εξηγεί κατά έναν μεγάλο βαθμό γιατί επιτεύχθηκε η μόλις τέταρτη νίκη της σε 19 αναμετρήσεις (σε επίπεδο EuroLeague, δηλαδή από το 2000 μέχρι σήμερα) κόντρα στην πιο επιτυχημένη ομάδα της διοργάνωσης.

To Game 2 της Μαδρίτης θα διεξαχθεί την Πέμπτη (27/4) στις 21:45, ενώ το Game 3 στο Βελιγράδι έχει οριστεί για τις 2/5 στις 21:30.

Η Ρεάλ έπαιξε χωρίς τον Βενσάν Πουαριέ, λόγω της επέμβασης σκωληκοειδίτιδας που έκανε, ενώ έλειψε κι ο Κάρλος Αλοθέν, εν αντιθέσει με την Παρτιζάν που δεν είχε απουσίες.

Ιδιαίτερα εύστοχη αποδείχθηκε η Παρτιζάν στο ξεκίνημα, με τον Σμάιλαγκιτς να έχει 3/3 τρίποντα και 9 πόντους σε 4,5 λεπτά!

Το 6-14 αφύπνισε τη Ρεάλ, η οποία μείωσε χάρη στον Ντεκ που σημείωσε τους 9 από τους πρώτους 18 πόντους της ομάδας του.

Το 10-17 μετατράπηκε σε 30-22, όμως, η ομάδα του Ομπράντοβιτς επανήλθε άμεσα και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα το προβάδισμα άλλαξε χέρια πέντε φορές!

Η Παρτιζάν βρήκε σκορ από τέσσερα σερί τρίποντα (τρία ο Πάντερ, ένα ο Έξουμ), προηγήθηκε με 7 πόντους (39-46) και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος να πετυχαίνει buzzer (44-48).

Μόλις τρεις φορές προσπέρασε η Ρεάλ στην τρίτη περίοδο, όλες με το ελάχιστο της διαφοράς, ωστόσο το 48-55 είχε γίνει 64-63 εν όψει της τελευταίας παρτίδας.

Η Ρεάλ προηγήθηκε 77-70 με 05:37 στο ρολόι, αλλά ο Αλέκσα Αβράμοβιτς μείωσε σε 77-75 με τρίποντο και αμέσως μετά τη σκυτάλη πήρε ο Πάντερ.

Η αρχή έγινε με 2/2 βολές για το 79-77. Ακολούθησε τετράποντο για το 80-81. Ο Έξουμ τον… διέκοψε για το 82-84. Ο Πάντερ έγραψε το 84-86 με 2/2 βολές. Ο Ντεκ πέτυχε σημαντικό γκολ-φάουλ στα 21”, διαμορφώνοντας το 87-86. Η τελευταία επίθεση βρήκε εκτελεστή τον Πάντερ, ο οποίος έβαλε 11π. στα τελευταία 02:44 και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Η Ρεάλ είχε 57,1% στο δίποντο, 31,8% στο τρίποντο και 18/25 βολές, ενώ η Παρτιζάν 44,8% στο δίποντο, 50% στο τρίποντο με 13/26 και 24/27 βολές.

Οι γηπεδούχοι επικράτησαν σε ριμπάουντ (35-30), ασίστ (16-13) και κλεψίματα (5-2), υποπίπτοντας παράλληλα σε λιγότερα λάθη (7-10), ωστόσο το σκορ γράφει 0-1.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 44-48, 64-63, 87-89