ΠΑΟΚ-Περιστέρι

Παρά τα 2/26 τρίποντα, ο ΠΑΟΚ έπαιξε σπουδαία άμυνα στο τέταρτο δεκάλεπτο και επικράτησε 69-64 του Περιστερίου στην αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική της Basket League.

Ο “δικέφαλος” έβαλε τέλος στο κάκιστο σερί κόντρα στην ομάδα του Βασίλη Σπανούλη (εννέα σερί ήττες), ανεβαίνοντας στο 2-1.

Αντίθετα, το Περιστέρι έχασε στις λεπτομέρειες και το τρίτο παιχνίδι πρωταθλήματος, εκείνο απέναντι στον περυσινό αντίπαλο για την 3η θέση, υποχωρώντας στο 0-3.

Τη διαφορά για τους νικητές έκαναν οι Τζαμούνι ΜακΝις (19π. με 8/11 δίποντα-10ρ.) και Άντριου Χάρισον (18π. με 8/9 βολές-5ασ.)

Ο Έλβαρ Φρίντρικσον συνέβαλε παντού με 8 πόντους, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ και καλή δουλειά στην άμυνα, ενώ ο Μάικλ Γκίλμορ προσέθεσε 10π.-5ρ.

Στον αντίποδα, ο Τζέιλεν Χαντς κατέγραψε 13π.-8ρ., ο Κένι Γουίλιαμς 13π. και ο Τζο Ράγκλαντ 9π.-5ασ.

Υπενθυμίζεται ότι το Περιστέρι “έτρεχε” 7/7 επί του ΠΑΟΚ στην Basket League (2/2 τη σεζόν 2021-22 και 5/5 την περίοδο 2022-23), ενώ τον είχε νικήσει πέρυσι στο Κύπελλο και φέτος στον μικρό τελικό του Super Cup.

Ένας περυσινός άσος του ΠΑΟΚ, ο Χαντς, αγωνίστηκε σε ολόκληρο το πρώτο δεκάλεπτο, σημειώνοντας 9 πόντους.

Ο “δικέφαλος” απέκτησε τα ηνία (18-13), αλλά όταν ο Φρίντρικσον των 4 ασίστ σε 7′ πήγε στον πάγκο με πρόβλημα στα πλευρά, το Περιστέρι πέτυχε 9-0 σερί και προηγήθηκε 22-18.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν αρκετούς πόντους στον αιφνιδιασμό, απόρροια και της σκληρής άμυνας που δεν επέτρεπε στον ΠΑΟΚ να επιβάλει τον ρυθμό του.

Πάντως, το β’ δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε ιδανικά για τον “δικέφαλο”, καθώς στην εκπνοή ο Σχίζας πρόλαβε το χρονόμετρο και μείωσε στο καλάθι.

Νωρίτερα είχε αποσυρθεί ο Γουίλιαμς με πρόβλημα στο αριστερό χέρι, όμως, όπως και ο Φρίντρικσον, επανήλθε γρήγορα.

Από τα τέλη της πρώτης περιόδου είχε να προηγηθεί ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επανήλθε δυναμικά, ασχέτως αν μέχρι το 04:12 πριν από τη λήξη, όταν ο Γκίλμορ έγραψε το 64-59, μετρούσε 1/23 τρίποντα!

Με λιγότερο από 4′ στο ρολόι, ο Χουγκάζ αποβλήθηκε και ο Χάρισον πέτυχε το τρίτο του γκολ-φάουλ στο παιχνίδι, σημειώνοντας το 67-61.

Στο 01:57 αποβλήθηκε (με επιθετικό φάουλ) και ο Τόμπσον, σε ένα χρονικό σημείο που ο ΠΑΟΚ πήρε άριστα στο αμυντικό σκέλος.

Το Περιστέρι είχε βάλει μόλις 8 πόντους σε 8,5 λεπτά στην τέταρτη περίοδο, γεγονός που έδωσε αβαντάζ στον “δικέφαλο”.

Στις λεπτομέρειες, ο ΠΑΟΚ ήταν πιο ψύχραιμος, έπειτα ο Χαντς έχασε δύο τρίποντα με το σκορ στο 68-64 και όλα τελείωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 34-36, 53-53, 69-64

Τα στατιστικά του αγώνα με ένα κλικ:

Η photo gallery της αναμέτρησης:

ΠΑΟΚ-Περιστέρι: Το τρομερό γκολ-φάουλ του Χάρισον και το πρόβλημα του Φρίντρικσον (vids)

ΠΑΟΚ-Περιστέρι: Το buzzer του Σχίζα και το πρόβλημα του Γουίλιαμς (vids)

Basket League 2023-24: Η βαθμολογία

Basket League 2023-24: Πρόγραμμα και αποτελέσματα