Στον πρώτο αγώνα του με φιλάθλους στην εξέδρα, ο ΠΑΟΚ mateco επικράτησε σε φιλικό του Κολοσσού Ρόδου με 87-82.

Οι κάτοχοι εισιτηρίων διαρκείας της ΚΑΕ ΠΑΟΚ mateco ήταν οι τυχεροί που είχαν την ευκαιρία το απόγευμα της Παρασκευής (24/09) να παρακολουθήσουν τον αγώνα, πριν αρχίσουν οι επίσημες υποχρεώσεις της ομάδας του.

Ο ΠΑΟΚ mateco ξεκίνησε τον αγώνα με τους Λοβ, Γκρίφιν, ΝτιΛέο, Γιάνκοβιτς και Τζόουνς.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (8-11 στο 4΄, 15-15 στο 8΄), στη λήξη του οποίου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 16-17.

Ο Κολοσσός H Hotels είχε τον έλεγχο στο δεύτερο δεκάλεπτο και δημιούργησε συνθήκες για να ξεφύγει στο σκορ (31-37 στο 16’30’’), ωστόσο ο ΠΑΟΚ mateco μείωσε τη διαφορά στο καλάθι (40-42) με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με τρίποντο του Γκρίφιν ο ΠΑΟΚ mateco μείωσε 43-45 και λίγο αργότερα με νέο καλάθι, έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ομάδα του (46-45 στο 22΄), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να πάρουν το προβάδισμα και πάλι (51-54 στο 25’). Με καλάθι του Γιώργου Καμπερίδη ο ΠΑΟΚ mateco ισοφάρισε (65-65) στη λήξη τα τρίτης περιόδου.

Ο τέταρτη περίοδος εξελίχθηκε με πανομοιότυπο τρόπο, με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ και τον Ντέιβιντ ΝτιΛέο να είναι αυτός που με ένα τρίποντο και 2/2 βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα, να κρίνει το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Τάι Λόουσον δεν αγωνίστηκε και αναμένεται να αποτελέσει παρελθόν από την ομάδα της Ρόδου, η οποία αναζητά τον αντικαταστάτη του.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ., Κοϊμτζόγλου, Αγραφιώτης Γ.

Δεκάλεπτα: 16-17, 40-42, 65-65, 87-82

ΠΑΟΚ mateco: Χριστοδούλου 4, Λοβ 13, Γκρίφιν 5 (1), Καμπερίδης Μ., ΝτιΛέο 22 (4), Ρούμογλου 3 (1), Καμπερίδης Γ. 11 (3), Κάρτερ 7 (2), Τζόουνς 1, Τολιόπουλος 8 (1), Γιάνκοβιτς 8 (2), Ογκμπέιντε 5.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELSΞανθόπουλος 2, Μέσιτσεκ 2, Πράπας, Μομίροφ 12 (2), Γουίλιαμς 23 (5), Μαργαρίτης 10, Μπιλής 4, Μίλερ 9, Τιλί 8 (2), Χατζηδάκης 6, Σλαφτσάκης 6 (2).