Το Περιστέρι κάλυψε μεγάλο μέρος του -16, αλλά ο ΠΑΟΚ διατήρησε το προβάδισμα και έφυγε νικητής με 80-72 από το “Α. Παπανδρέου” για την πρεμιέρα της Stoiximan GBL.

Αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας επικράτηση του “δικεφάλου” σε 1η αγωνιστική μετά τη σεζόν 2004-05, όταν είχε επιβληθεί 74-61 του Πανελληνίου (ακολούθησαν οκτώ σερί ήττες).

Παράλληλα, ο ΠΑΟΚ χαμογέλασε για πρώτη φορά επί του Περιστερίου ως φιλοξενούμενους από την περίοδο 2012-13 (μετρούσε οκτώ διαδοχικές ήττες).

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ρόκι Κρούζερ με 19 πόντους (3/10 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 1/2 βολές) και 7 ριμπάουντ.

Κορυφαίος σε αξιολόγηση ο αλάνθαστος εκτελεστικά Φρανκ Μπάρτλεϊ με 17 πόντους από 6/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές (είχε και 5 ασίστ για 5 λάθη).

Επίσης, ο Σέντρικ Χέντερσον Τζ. μέτρησε 18 πόντους από 5/10 τρίποντα, 3/4 βολές (είχε και 0/3 δίποντα), ενώ προσέθεσε 6 ριμπάουντ.

Θραύση έκανε στους… αιθέρες ο Ντεβόντε Άπσον με 8 ριμπάουντ, ενώ άλλα 7 μάζεψε ο Τζέικομπ Φόρεστερ.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Σι Τζέι Χάρις με 20 πόντους (2/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 10/12 βολές), άλλους 10 προσέθεσε ο Τζάστιν Πάτον, ο οποίος πήρε και 8 ριμπάουντ (τα 4 επιθετικά).

Το Περιστέρι είχε 18/39 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 18/24 βολές, 32 ριμπάουντ (τα 9 επιθετικά), 12 ασίστ, 11 λάθη, 9 κλεψίματα και 2 μπλοκ.

Ο ΠΑΟΚ, από την πλευρά του, μέτρησε 16/39 δίποντα, 12/24 τρίποντα, 12/17 βολές, 30 ριμπάουντ (τα 16 επιθετικά), 15 ασίστ, 17 λάθη, 4 κλεψίματα και κανένα μπλοκ.

Εύκολα αντιλαμβάνεται κανείς ότι η μεγάλη διαφορά ήταν στα σουτ τριών πόντων και τα επιθετικά ριμπάουντ, κατηγορίες που αποδείχθηκαν πιο καθοριστικές από τα πολλά λάθη του “δικεφάλου”.

Επίσης, οι πόντοι από λάθη ήταν 13-9, στο ζωγραφιστό 32-28, από δεύτερες ευκαιρίες 7-15 και στον αιφνιδιασμό 11-9.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο και επεφύλασσε διαδοχικές ανατροπές, με το Περιστέρι να προηγείται 12-6 και 20-18 στο τέλος, χάρη σε γκολ-φάουλ του Ζούγρη.

Ο Ρέινολντς υπέπεσε σε τρίτο φάουλ μόλις στο 8:07 της δεύτερης περιόδου, η οποία άρχισε με δύο τρίποντα των γηπεδούχων που υπερίσχυαν στα κλεψίματα (6-2 σε 15′).

Ο ΠΑΟΚ έπαιξε για λίγο άμυνα ζώνης, αλλά το στοιχείο που τον έκανε να πάρει τα ηνία ήταν κατά βάση τα 7/11 τρίποντα σε 18′.

Αντίθετα, η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη είχε υποχωρήσει από την περιφέρεια, μετρώντας πια 28%.

Από το 32-27, ο “δικέφαλος” κατέγραψε 19-5 με μπροστάρη τον Κρούζερ και έκλεισε το ημίχρονο στο +9 (37-46).

Στο α’ μέρος, το Περιστέρι είχε 7/21 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 8/9 βολές, 21 ριμπάουντ (τα 7 επιθετικά), 6 ασίστ για 6 λάθη, 6 κλεψίματα και 2 κοψίματα.

Ο ΠΑΟΚ, από την πλευρά του, μέτρησε 9/21 δίποντα, 7/12 τρίποντα, 7/9 βολές, 24 ριμπάουντ (τα 5 επιθετικά), 9 ασίστ για 9 λάθη, 3 κλεψίματα και κανένα κόψιμο.

Ο “δικέφαλος” υπερτερούσε σε πόντους από πάγκο (17-22), δεύτερη ευκαιρία (7-10), λάθη (6-7) και αιφνιδιασμό (4-9).

Ο Κρούζερ ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (39-49 με τρίποντο) και αμέσως μετά στο +11 (40-51).

Μοναδικό μελανό σημείο για το σύνολο του Καντσελιέρι ήταν το τέταρτο φάουλ του Ρέινολντς στα 7.23 πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου.

Με τρίποντο του τρομερού Κρούζερ, ο οποίος έφτασε τους 19 πόντους σε 23.5 λεπτά, αλλά έκτοτε σίγησε, ο ΠΑΟΚ εκτοξεύθηκε στο +13 (47-60).

Έπειτα ήρθε η σειρά του Χέντερσον να βάλει δύο διαδοχικά τρίποντα, επαναφέροντας την ομάδα του στο +13 (53-66), προτού ο Μπάρτλεϊ πράξει αναλόγως και γράψει το 53-69 (μέγιστη διαφορά).

Πάνω από τρία λεπτά κύλησαν στο τέταρτο δεκάλεπτο για να υπάρξει σκορ, γεγονός που σαφέστατα λειτούργησε εις βάρος των γηπεδούχων, οι οποίοι πάντως παρέμεναν ζωντανοί χάρη στις φιλότιμες προσπάθειες του Χάρις.

Στις τάξεις του “δικεφάλου” η κατάσταση δεν ήταν πια ρόδινη, καθώς στα 6:50 ο Παπαδάκης δέχθηκε τεχνική ποινή για φλόπινγκ και στα 5:47 ο Καντσελιέρι… μιμήθηκε τον παίκτη του λόγω έντονων διαμαρτυριών.

Οι μόλις δύο πόντοι των φιλοξενούμενων σε 6:13 ήταν το πλέον τρανταχτό στοιχείο ότι το +16 δεν αρκούσε για να κριθεί η αναμέτρηση.

Το Περιστέρι μείωσε στο -3 με 4:12 στο ρολόι, το παιχνίδι μετατράπηκε πια σε ντέρμπι και χρειάστηκαν δύο βολές του Χέντερσον (κέρδισε φάουλ στο τέλος της επίθεσης) για να ξεκολλήσει η ομάδα του Καντσελιέρι.

Πάπας και Πουλιανίτης δεν κατάφεραν να βρουν στόχο, ενώ αντίθετα, στο ενδιάμεσο ο Μπάρτλεϊ είχε πετύχει ένα σημαντικό μακρινό δίποντο για το 70-75.

Τα δύο επιθετικά ριμπάουντ του Χέντερσον στην ίδια φάση συνοδεύθηκαν από φάουλ του Πουλιανίτη στον Ρέινολντς και 2/2 βολές για το 70-77 με 74” στο ρολόι.

Το Περιστέρι έκανε το comeback, εντούτοις στα κρίσιμα σημεία δεν κατάφερε να αποδώσει, με αποτέλεσμα ο καλύτερος συνολικά ΠΑΟΚ να φύγει νικητής από το “Α. Παπανδρέου”.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 37-46, 55-69, 72-80