Ο ΠΑΟΚ έκανε ότι έπρεπε στην τελευταία περίοδο του αγώνα με τον Άρη στο Nick Galis Hall κι έφυγε νικητής για δεύτερη φορά φέτος από τα ντέρμπι με τον Άρη, με 77-71 το βράδυ του Σαββάτου (20/3).

Μολονότι ο Άρης ήταν κυρίαρχος στη δεύτερη και τρίτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ με κορυφαίο τον Έλστον Τέρνερ (17π.) έκανε 26-10 στην τελευταία περίοδο και πήρε τη μεγάλη νίκη, ένατη φετινή στη Stoiximan Basket League!

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο ΠΑΟΚ άρχισε πολύ καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκε από νωρίς με 10 πόντουςε, 14-4 μετά από 5:20 αγώνα!

Με 4/6 τρίποντα, έναντι 0/6 του Άρη, έφτασε στο +12 20-8, δείχνοντας καλύτερα προετοιμασμένος, τακτικά και πνευματικά για το ντέρμπι.

Ο δε καλύτερος παίκτης του Άρη στην αρχή, Μίλαν Μιλόσεβιτς, χρεώθηκε με τρία φάουλ, ωστόσο, η ομάδα του Σάββα Καμπερίδη έδειξε χαρακτήρα!

Δεν πανικοβλήθηκε, εστίασε στην άμυνα, για να μαζέψει τη διαφορά και κράτησε τον ΠΑΟΚ πολύ χαμηλά, στη συνέχεια. Από το 18-26 του δεκαλέπτου, μείωσε στο 24-28 και τελικά ισοφάρισε 33-33 με 2:37 για το ημίχρονο με τον Δημήτρη Φλιώνη.

Ο γκαρντ του Άρη, ήταν με τον Λιτλ πρώτοι σκόρερ του Άρη στο ημίχρονο (37-37) με 9 πόντους κι είχαν πλέον αλλάξει τη ροή του αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ έχασε τον προσανατολισμό του, δεν χτυπούσε πια στη ρακέτα, όπως στην αρχή με τον Κακλαμανάκη (8π. στο Α’ δεκάλεπτο), παρασύρθηκε από το παιχνίδι του Άρη και υστέρησε στο “σετ παιχνίδι”, ενώ επιθετικά θεωρητικά υπερέχει το αντιπάλου του σε πιο γρήγορο παιχνίδι και σε πιο ανοιχτό γήπεδο.

allstarbasket.grΓια αυτό μέχρι να το καταλάβουν οι παίκτες του Λυκογιάννη, βρέθηκαν 11 πόντους πίσω στο σκορ, 54-43 μετά από 5,5 λεπτά στην τρίτη περίοδο.

Είναι ενδεικτικό ότι στη δεύτερη και τρίτη περίοδο μαζί, ο ΠΑΟΚ πέτυχε έναν πόντο λιγότερο (25) από ότι είχε πετύχει στην πρώτη (26).

Ο ΝτεΚόζι έκανε την αρχή για τον Άρη με πέντε σερί πόντους για το πρώτο προβάδισμα (42-41) κι οι γηπεδούχοι είχαν πλουραλισμό, την ώρα που ο ΠΑΟΚ, είδε 8 πόντους, από τους 14 της τρίτης περιόδου, από τα χέρια του Τέρνερ και πέραν αυτού, ουδείς!

Ο αγώνας όμως, είχε κι άλλη ανατροπή, καθώς ο ΠΑΟΚ κράτησε το καλύτερο για την τελευταία περίοδο.

Άφησε το νωθρό πρόσωπο των δύο περιόδων, και με τον Έλστον Τέρνερ να δίνει το σύνθημα γύρισε πολύ γρήγορα από το -10.

Κυριάρχησε απέναντι σε έναν Άρη που έμοιαζε με φάντασμα του δεύτερου και τρίτου δεκαλέπτου, ο οποίος ξέμεινε από ενέργεια, από μυαλό, από σωστές αποφάσεις.

Το 61-51 του 30′ έγινε 63-66 με 3:39 για τη λήξη.

Δηλαδή 15-2 επιμέρους σκορ για τον ΠΑΟΚ σε 6:21!

Όσο κι αν προσπάθησε ο Καμπερίδης, ο Άρης δεν ξύπνησε!

Ο ΠΑΟΚ πλέον είχε το πάνω χέρι και μολονότι ο Κουίντον Ντε Κόζι του έδωσε πνοή για το 71-70 με 69 δεύτερα για τη λήξη, δεν έμοιαζε ικανός να διεκδικήσει μέχρι τέλους τη νίκη. Ο Κάρτερ πέτυχε καθοριστικό τρίποντο για το 73-71 του ΠΑΟΚ, ο Μπιτς με δύο βολές έκανε το 75-71 στα 24” και το ματς τελείωσε!

Ο Λοβ απλά διαμόρφωσε το τελικό 77-71 για τον ΠΑΟΚ που είχε νικήσει και στον πρώτο γύρο με 75-64 στο ντεμπούτο του Άρη Λυκογιάννη στον πάγκο του.

Πλέον έχει ρεκόρ 9-8 ενώ ο Άρης έπεσε στο 6-11.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 37-37, 61-51, 71-77