Ο Τσάβι Πασκουάλ πανηγύρισε την πρώτη του νίκη, μετά από τρεις ήττες με τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης και χάλασε το… πάρτι γενεθλίων του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους αναγκάζοντας τη Ζαλγκίρις σε ήττα με 76-75 στην παράταση, στη Ρωσία, την Πέμπτη (05/03).

Ανήμερα των 44ων γενεθλίων του Γιασικεβίτσιους, οι εκδρομείς, φίλαθλοι της Ζαλγκίρις του τραγούδησαν χρόνια πολλά από την εξέδρα, ακολούθησαν οι… παίκτες, με την απόδοσή τους στην αρχή του αγώνα, αλλά μετά ήλθε ο… εφιάλτης της Ζενίτ!

Προερχόμενη από έξι σερί ήττες και τελευταία στη βαθμολογία της Euroleague, η Ζενίτ έπαιξε καταπληκτική άμυνα και ανέκοψε τη… φόρα των Λιθουανών προς την οκτάδα, καθώς είχαν έξι νίκες στους επτά τελευταίους αγώνες τους και εννέα στους 12!

Αποτέλεσμα που μοιάζει με δώρο και για τις ελληνικές ομάδες, αφού η Ζαλγκίρις έπεσε στο 12-16!

Η Ζαλγκίρις προηγήθηκε με 27-12 στο πρώτο δεκάλεπτο με 5/6 τρίποντα και καυτό τον Κέι Σι Ρίβερς (11π. με 3/4), έφτασε έως το +17 (36-19) αλλά μετά άρχισε η ανατροπή.

Oι Ρώσοι μείωσαν 37-41 στο ημίχρονο και στην τρίτη περίοδο έγινε διαγωνισμός… άστοχων σουτ. Η Ζενίτ είχε 2/10 σουτ και σκόραρε κυρίως με βολές, η Ζαλγκίρις 5/12 αλλά χωρίς τρίποντο και το επιμέρους σκορ της περιόδου ήταν 10-12!

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους χρειάστηκε 5:34 για να σκοράρει στο τελευταίο δεκάλεπτο και σε αυτό το διάστημα η ομάδα του Πασκουάλ κάλυψε όλη τη διαφορά με ένα σερί 16-0 για το πρώτο της προσπέρασμα στο ματς, το οποίο έφτασε στο +7, 60-53!

Ο Κόλτον Άιβερσον με τον Άντριου Αλμπισί ήταν οι πιο σημαντικοί παίκτες στην ανατροπή και 2,5 λεπτά πριν από τη λήξη, οι γηπεδούχοι βρίσκονταν στο 66-60.

Ο Γουόκαπ με τον Τζοκ Λοντέιλ (φωτό), κορυφαίο παίκτη των Λιθουανών στο ματς, με ρεκόρ καριέρας τους 27 πόντους, δεν τα παράτησαν, έφεραν τον αγώνα στα ίσια (66-66) και τελικά οδηγήθηκε στην παράταση, αφού ο Πονίτκα “πούλησε” την μπάλα στα 12” στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων κι ο Ρίβερς αστόχησε στο τρίποντο της νίκης στη λήξη.

Ο Αμερικανός, άλλοτε παίκτης του Παναθηναϊκού, είχε να σκοράρει από την πρώτη περίοδο και με το τρίποντο στα 1,5 της παράτασης έστειλε στο +5 τη Ζαλγκίρις, 71-66, με ένα σερί 11-0 σε τέσσερα λεπτά! Όμως ο Άντριου Αλμπισί (ρεκόρ καριέρας με 19 πόντους) με τον Κόλτον Άιβερσον πέτυχαν υπερπολύτιμα καλάθια, με τον πρώτο, να βάζει και δύο βολές στα 2,8 δεύτερα για τη λήξη της παράτασης!

Ο Λεκαβίτσιους έκανε αχρείαστο φάουλ στον Γάλλο που ακόμα δεν είχε πατήσει στην αντίπαλη ρακέτα και τον έστειλε στη γραμμή για τις βολές της νίκης.

Στο χρόνο που απέμενε, ο Ρίβερς έχασε το τρίποντο κι ο Πασκουάλ πανηγύρισε την πρώτη του νίκη από τότε που ανέλαβε τη ρωσική ομάδα στη Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 12-27, 37-41, 47-53, 66-66 (κ.α.) 76-75 (παρ.)

Δείτε τα highlights του αγώνα:

Γιασικεβίτσιους: Φίλαθλοι της Ζαλγκίρις του τραγουδούν χρόνια πολλά στην Αγ.Πετρούπολη! (video)

EuroLeague 2019-2020: Η Βαθμολογία

EuroLeague 2019-2020: Πρόγραμμα – Αποτελέσματα