Με ένα πολύ παραγωγικό τέταρτο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας Πάτρας νίκησε με 86-77 το Λαύριο σε φιλικό αγώνα που έγινε το Σάββατο (18/09) στο “Δ.Τόφαλος” της Πάτρας.

Ήταν η πρώτη εμφάνιση του Προμηθέα μπροστά στο κοινό του, έπειτα από 1,5 χρόνο κι οι δύο ομάδες πρόσφεραν καλό μπάσκετ, όμορφο θέαμα αλλά και σασπένς, αφού η διαφορά έγινε στο τέλος.

Μετά από ένα κλειστό πρώτο ημίχρονο (34-33), το Λαύριο άρχισε με 10-2 την τρίτη περίοδο και διατήρησε το προβάδισμα έως τη λήξη του δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Λουίς Κασιμίρο έκανε ένα πολύ καλό τέταρτο δεκάλεπτο, όπου πέτυχε 34 πόντους.

Δύο λεπτά για το τέλος, το σκορ ήταν 74-72 για τον Προμηθέα που στα επόμενα 27 δευτερόλεπτα έφυγε με 79-72 από βολές του Γιαννόπουλου, από τεχνικές ποινές στο Λαύριο κι ένα τρίποντο του Μάιλς.

Ο Αμπντούλ Γκάντι έκανε το 81-72 κι όλα τελείωσαν για να φτάσουμε στο τελικό 86-77.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 34-33, 52-56, 86-77

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Κασιμίρο): Γκάντι 15 (1), Ρέι 7, Ρογκαβόπουλος 5 (1), Μάιλς 14 (2), Χαντ 8, Σβαρτζ 8 (2), Δ. Αγραβάνης 7 (1), Γκραντ 12, Γιαννόπουλος 7, Γκίκας 3 (1).
ΛΑΥΡΙΟ MEGABOLT (Σερέλης): Μουράτος 11 (2), Κάρτερ 16 (2), Λιούις 16 (1), Κακλαμανάκης 5, Αμινού 3 (1), Γκόινς 8 (2), Νικολαΐδης 6 (1), Σμιθ 2, Γερομιχαλός 3 (1), Μπλερ 5 (1), Περσίδης 2.