Nτέρμπι μόνο κατ’ όνομα ήταν ο αγώνας μεταξύ των ομάδων της Πάτρας, με τον Προμηθέα να συντρίβει 84-56 τον Απόλλωνα στο κλειστό της Περιβόλας, για τη  18η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Πολύ ανώτερος του αντιπάλου του, ο Προμηθέας διέκοψε ένα σερί τριών ηττών και έφτασε στο 10-8 ρεκόρ.

Κυρίως, βρήκε λίγη αυτοπεποίθηση, πριν από την εβδομάδα του Final-8 Κυπέλλου Ελλάδας στην Κρήτη, όπου στον προημιτελικό, παίζει με τον Πανιώνιο.

Ο ουραγός Απόλλωνας έχει ρεκόρ 3-15, την ώρα που οι πιο πάνω ομάδες της βαθμολογίας, σιγά-σιγά αλλά σταθερά μεγαλώνουν τη διαφορά.

Το έργο του Απόλλωνα είναι πολύ δύσκολο στη συνέχεια, κυρίως λόγω της εικόνας που έχει, με αποτέλεσμα οι φίλοι του στο τέλος του αποψινού παιχνιδιού να αποδοκιμάσουν!

Για το πρώτο δεκάλεπτο και κυρίως, λόγω της νευρικότητας των παικτών του Προμηθέα, έμεινε κοντά στο σκορ η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου (11-16), αλλά μόλις βρήκαν λίγο ρυθμό οι φιλοξενούμενοι, τελείωσε κι ο αγώνας.

Έφτασαν σε double dcore στο 15′ (28-14) και κράτησαν τον Απόλλωνα σε μόλις 8 πόντους παραγωγικότητας στη β’ περίοδο και συνολικά, 19 στο πρώτο ημίχρονο!

Στο α’ 20άλεπτο ο Απόλλωνας είχε 6/22 δίποντα, 0/8 τρίποντα.

Ο Κόφι, με 10 πόντους στη β’ περίοδο ηγήθηκε επιθετικά της ομάδας του Παπαθεοδώρου που έκανε τη διαφορά χτυπώντας στη ρακέτα.

Προσωρινά αφυπνίστηκαν οι γηπεδούχοι στη Γ’ περίοδο, όταν μείωσαν 27-42, από 19-39, γιατί ο Προμηθέας έκανε 7-0 σερί.

Ο Νάσος Μπαζίνας έκλεψε την παράσταση, με 14 πόντους από 4/5 τρίποντα, 11 εκ των οποίων στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Προμηθέας πέτυχε 9 τρίποντα στο δεύτερο 20άλεπτο για να φτάσει τη διαφορά στους 30 πόντους, 39-69, και να φτάσει στο μάξιμουμ, για το +33, 81-48 2:20 πριν από τη λήξη.

Ο Άντονι Κάουαν ήταν πρώτος του σκόρερ με 17 πόντους, ενώ έδωσε και 10 ασίστ.

Για τον Απόλλωνα, ο Τσαντ Μπράουν πέτυχε 15 πόντους και ο Όσμπορν 11.

Tα δεκάλεπτα: 11-16, 19-36, 37-58, 56-84