Προμηθέας Πάτρας

Ο Προμηθέας Πάτρας αντιμετώπισε το Ρέθυμνο Cretan Kings, στο “Μελίνα Μερκούρη”, για την πέμπτη αγωνιστική της Betshop Basket League και πήρε τη νίκη σε ματς-θρίλερ, με 73-72.

Το Ρέθυμνο έδειξε σφυγμό όταν αντέδρασε στο 7-0 ξεκίνημα του Προμηθέα, αφού βρήκε λύσεις και με τους νεοαποκτηθέντες Άαρον Τζόουνς και Ελάιτζα Τζόνσον και προηγήθηκε με 18-15.

Σιγά-σιγά όμως, ο Προμηθέας Πάτρας βρήκε ρυθμό, βρήκε σχήματα που κάλυπταν τις απουσίες του Λάνγκστον Χολ και του Οκτάβιους Έλις και γρήγορα προσπέρασε. Άρχισε πάλι τη β’ περίοδο με 7-0 και με πρώτο “βιολί¨του Ολεξάντρ Λίποβι και τη συμβολή του Τερέλ Παρκς που έκανε πάλι σπουδαίο ματς, φάνηκε να κυριαρχεί.

Προηγήθηκε μάλιστα και με 13 πόντους διαφοράς, 38-25 δύο λεπτά πριν από το ημίχρονο, αλλά ο Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ μάζεψε τη διαφορά με δύο “κολλητά” τρίποντα.

Οι Κρητικοί άρχισαν δυναμικά την τρίτη περίοδο, πέτυχαν τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα και προσπέρασαν με 41-40 τρία λεπτά από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Ανέβασαν την πίεση στην άμυνα, προβλημάτισαν επιθετικά τον Προμηθέα και μόνο ο Γκίκας βρήκε κάποιες λύσεις στην επίθεση. Προσωρινά η ομάδα του Μάκη Γιατρά προηγήθηκε με 53-50 ωστόσο το δεκάλεπτο έληξε με 5-0 για το Ρέθυμνο που προσπέρασε πάλι με 55-53.

Το δίδυμο Ντάνιελς-Τζόνσον και η επιστροφή του Χριστοδούλου ήταν το στήριγμα του Ρεθύμνου στη Γ’ περίοδο.

Με 1:53 για τη λήξη, ο Τερέλ Παρκς τραυματίστηκε στο πόδι κι αποχώρησε για τα αποδυτήρια μεγαλώνοντας κι άλλο τον προβληματισμό στους Πατρινούς!

Το τέλος του αγώνα ήταν συναρπαστικό! Το σκορ βρισκόταν στο 65-63, με τον Τόνι Μέιερ να κάνει το 65-66 και αργότερα τον Νίκο Γκίκα το 66-69.

Έτσι στα τελευταία δευτερόλεπτα με το σκορ στο 67-73, οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν στον πόντο. Αρχικά με βολές του Μπρέισι-Ντέιβις και στη συνέχεια με τρίποντο του Μπαρτ για να γράψει το 72-73.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ σε αυτό το ντέρμπι, όπως εξελίχθηκε, με το Ρέθυμνο να χάνει την τελευταία του επίθεση και να μην μπορεί να σημειώσει την πρώτη του νίκη έπειτα από πέντε αγώνες!

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 33-40, 55-53, 72-73

ΡΕΘΥΜΝΟ (Μυκονιάτης): Ντάνιελς 18 (2), Μπρέισι Ντέιβις 7, Οικονομόπουλος, Ραζής 3, Χριστοδούλου 5 (1), Γλυνιαδάκης, Συγκούνας, Μπαρτ 16 (4), Καλογιαννίδης, Κλάντον, Τζόουνς 8, Τζόνσον 15 (1).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 16 (4), Γκίκας 11 (2), Τσαϊρέλης 8 (2), Γερομιχαλός, Κασελάκης 5, Σαλούστρος 4, Κατσίβελης 7 (1), Μέιερ 9 (1), Μπράουν 4, Λαναράς, Παρκς 9, Ματζούκας.