Ο “τριπλός” Λούκα Ντόντσιτς οδήγησε τη Σλοβενία στο 104-78 επί της Νέας Ζηλανδίας και στους “4” στο Προολυμπιακό του ΣΕΦ, κλείνοντας ραντεβού με την Ελλάδα στον ημιτελικό του Σαββάτου (6/7, 17:30)!

Η Σλοβενία με νίκη από 29 πόντους και πάνω θα κατακτούσε την πρώτη θέση στον όμιλό της, όμως οι Χρόβατ και Ντόντσιτς αστόχησαν σε δύο τρίποντα στο τέλος.

Η Εθνική μας υποδέχεται την Αίγυπτο (21:00, ΕΡΤ1 και Novasports Start) και θα αντιμετωπίσει τη Σλοβενία στον πρώτο ημιτελικό του Σαββάτου (6/7, 17:30), εκτός συγκλονιστικού απροόπτου (σ.σ. νίκη της Αιγύπτου επί της Ελλάδας απόψε με 20 ή περισσότερους πόντους).

Η Κροατία πήρε την πρώτη θέση στον όμιλό της και αναμένεται να αντιμετωπίσει τη Δομινικανή Δημοκρατία στον δεύτερο ημιτελικό του Σαββάτου (6/7, 21:00).

Ο απίθανος Λούκα Ντόντσιτς έφτασε σε ένα ακόμα τριπλ-νταμπλ, καθώς μέτρησε 36 πόντους (15/18 βολές, 6/13 δίποντα, 3/12 τρίποντα), 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Διψήφιο αριθμό πόντων για την ομάδα του Αλεξάντερ Σέκουλιτς είχαν και οι Τζος Νίμπο (20π., 12ρ.), Γκρέγκορ Χρόβατ (14π., 7ρ.), Κλέμεν Πρέπελιτς (14π., 8ασ., 6ρ.).

Από τη Νέα Ζηλάνδία του Πέρο Κάμερον ξεχώρισε ο εκπληκτικός Σέι Ίλι (28π., 10ρ., 4ασ.), ενώ προσπάθησε και ο Ιζαία ΛεΆφα (12π.).

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο ξεκίνημα του αγώνα και με τον Ντόντσιτς να σκοράρει στην επίθεση, οι Σλοβένοι πήραν από νωρίς τη διψήφια διαφορά που ήθελαν (12-2), η οποία έφτασε ακόμα και τους 18 πόντους (27-9) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Νέα Ζηλάνδία έβγαλε αντίδραση, “έσφιξε” την άμυνά της, βρήκε πολλές επιθετικές λύσεις με τον Ίλι και μείωσε στους 5 πόντους (39-44) λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου (39-46), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον αγώνα.

Οι Σλοβένοι ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο, όπως το πρώτο και “εκτόξευσαν” τη διαφορά για πρώτη φορά στους 25 πόντους (46-71), με τον Ντόντσιτς να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 57-77.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο απίθανος Ίλι μείωσε στους 15 πόντους (75-90), όμως οι Σλοβένοι αντέδρασαν και μάλιστα διεκδίκησαν το +29 που θα τους έδινε την πρώτη θέση στον όμιλο.

Έφτασαν μέχρι το +27 (77-104), ο Ίλι έκανε το 78-104 με 1/2 βολές, όμως οι Χρόβατ και Ντόντσιτς αστόχησαν στο τρίποντο που θα έδινε την πρώτη θέση στη Σλοβενία.

Τα δεκάλεπτα: 9-27, 39-46, 57-77, 78-104

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα, με ένα κλικ:

Η photo gallery του αγώνα με ένα κλικ:

ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ

Με 32άρα Γιάννη και σούπερ Καλάθη-Γουόκαπ η Εθνική, 109-82 τους Δομινικανούς!

“Βόμβα” στο ΣΕΦ, η Νέα Ζηλανδία 90-86 την Κροατία! (gallery)

Διαστημική η Κροατία, 108-92 τη Σλοβενία – “Τριπλοί” Σάριτς και Ντόντσιτς (gallery & vids)

Η Δομινικανή Δημοκρατία 90-77 την Αίγυπτο στον όμιλο της Εθνικής (vid)