Με τον Κώστα Σλούκα να πετυχαίνει το σουτ της βραδιάς και τους πέντε τελευταίους πόντους του ντέρμπι, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 77-71 τον Ολυμπιακό τη Δευτέρα στο ΟΑΚΑ.

Με το σκορ στο 72-71, ο Σλούκας πέτυχε το τρίποντο για το 75-71 και μετά το ριμπάουντ του Μήτογλου, κέρδισε το φάουλ για να κάνει με 2/2 βολές το 77-71 εν μέσω αποθέωσης.

Δείτε το τρίποντο του Σλούκα:

“Σφράγισε” έτσι το πλεονέκτημα έδρας του Παναθηναϊκού στα playoffs, με δύο αγωνιστικές να μένουν στο Top-6 της Stoiximan Basket League, αν κι έχει κι έναν αγώνα λιγότερο.

Ήταν ένα κλειστό ματς, μολονότι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς με double score (34-17).

Με ηγέτη τον Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος (18π., οι 12 στο δεύτερο μισό) κι υπεροχή στο ριμπάουντ, ο Ολυμπιακός έφερε το ντέρμπι στα ίσια κι όλα κρίθηκαν στο τέλος από τον Σλούκα.

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε χωρίς τους Τζέριαν Γκραντ (τραυματίας), Κώστα Αντετοκούνμπο (ίωση), ενώ ο Ολυμπιακός άφησε εκτός 12άδας τον Φίλιπ Πετρούσεβ, κι ενώ δεν έχει δηλωμένους στην Basket League τους Νίκολα Μιλουτίνοβ, Ίγκνας Μπραζντέικις και Λουκ Σίκμα.

Ο Σλούκας είχε 10 πόντους και 7 ασίστ, τις 5 στην Α’ περίοδο, ο Κέντρικ Ναν πέτυχε 17 πόντους, ενώ ο Ντίνος Μήτογλου είχε 15 πόντους, κι ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ 11 με 8 ριμπάουντ. Άλλους 13 πέτυχε ο Ματίας Λεσόρ.

Ο Αϊζάια Κάνααν είχε 15 πόντους, ο Μουστάφα Φαλ 10 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ και ο Άλεκ Πίτερς άλλους 10 πόντους.

Το σχήμα που επέλεγε ο Αταμάν στην εκκίνηση του βγήκε, καθώς χωρίς τον Λεσόρ, έπαιξε με τον Ερνανγκόμεθ και τον Μήτογλου ψηλούς.

Άρχισε δε στην πεντάδα και ο Σλούκας, εν τη απουσία του Γκραντ, κι ο οποίος είχε 5 ασίστ στους δύο ψηλούς συμπαίκτες του που πέτυχαν τους 13 πρώτους πόντους του Παναθηναϊκού.

Ο Ολυμπιακός που έβγαλε μια την ίδια πεντάδα την Α’ περίοδο προηγήθηκε με 16-15, με πρώτο σκόρερ τον Κάνααν, όμως οι γηπεδούχοι έκλεισαν με 8-0 σερί την Α’ περίοδο για το 23-16.

Συνέχισαν έτσι και στη Β’ περίοδο, για να γίνει το σερί 13-0, για το 28-16 με τον Κέντρικ Ναν πλέον να παίρνει επιθέσεις, ενώ με την είσοδο του Λεσόρ στο 12′, η διαφορά έφτασε στους 17 πόντους, 34-17!

allstarbasket.grΟ Ολυμπιακός έκανε πολλά λάθη και δεν είχε ρυθμό στην επίθεσή του, ενώ το πλήρωνε και στην άμυνά του.

Ο Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος συμμάζεψε το παιχνίδι της ομάδας του κι η άμυνα των “ερυθρόλευκων” έβαλε φρένο στους “πράσινους”.

Παίζοντας κυρίως στη ρακέτα, ο Ολυμπιακός έκανε 16-4 στα τελευταία 5:58 για να τελειώσει το ημίχρονο στο 38-33 για τον Παναθηναϊκό.

Το ριμπάουντ έγινε πολύ σημαντική παράμετρος στη Γ΄περίοδο, καθώς ενώ ο Ολυμπιακός είχε μια ελαφρά υπεροχή στο πρώτο μισό, αυτή έγινε έως και καθολική στο τρίτο δεκάλεπτο.

Υπήρξε διάστημα στο οποίο ο Ολυμπιακός εκδήλωσε τέσσερις συνεχόμενες επιθέσεις, αφού την ανανέωσε τρεις φορές με επιθετικά ριμπάουντ και με τον Κάνααν σε σπουδαία βραδιά έφερε τη διαφορά στον πόντο, 47-26 στο 25:20.

Στο 26′ δε, ο Φαλ έβαλε μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά από τις αρχές της Α’ περιόδου, με 48-47, επιστρέφοντας από το -17!

Ο Λεσόρ έγινε κάποια στιγμή παράγοντας του αγώνα, για να δώσει επιθετική ανάσα σε στιγμές που η ομάδα του έδειχνε να έχει κολλήσει. Δεν έβαλε όμως “το χέρι του” να διορθώσει, λόγω θέσης, το πρόβλημα των “πράσινων” στο ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε σε αυτό το διάστημα, κι αν κάτι, κράτησε, την ομάδα του Αταμάν στο προβάδισμα, είναι ότι δεν έκανε λάθη. Η διαφορά παρέμεινε μεγάλη μεταξύ των δύο ομάδων κι ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε  59-55 μετά από 30 λεπτά αγώνα.

Το ντέρμπι είχε χτυπήσει “κόκκινο” πλέον, με το σκορ ισόπαλο στους 59 πόντους στην αρχή της Δ΄περιόδου.

Ο -ξεχασμένος στο β’ μισό- Μήτογλου, επέστρεψε και με τρίποντο έκανε το 68-63 στην πρώτη, μεγάλη για τα δεδομένα του αγώνα διαφορά στο φινάλε.

O κορυφαίος του γηπέδου, Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος όμως, συνέχισε να κρατά τον Ολυμπιακό.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα έφεραν στα ίσια το παιχνίδι ξανά, 68-68 στα 3:34 κι ο ρυθμός αίφνης, διακόπηκε με 3:06 για τη λήξη!

Το πρόβλημα στο ηλεκτρονικό χρονόμετρο απαίτησε αλλαγή της κονσόλας, η οποία ήθελε περίπου πέντε λεπτά για να “σεταριστεί”!

Για να μείνουν ζεστοί, οι παίκτες των δύο ομάδων άρχισαν ξανά, λει απς και το γνωστό ζέσταμα, μέχρις ότου λυθεί το τεχνικό πρόβλημα.

Με 3 λεπτά για τη λήξη, δημιουργήθηκαν νέες, ειδικές συνθήκες!

Ο αγώνας ξανάρχισε, το παιχνίδι ακροβατούσε σε τεντωμένο “σκοινί” μέχρι να το κρίνει ο Κώστας Σλούκας.

Με το σκορ στο 72-71, πέτυχε το τρίποντο για το 75-71 και μετά το ριμπάουντ του Μήτογλου, κέρδισε το φάουλ για να κάνει με 2/2 βολές το 77-71 εν μέσω αποθέωσης.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 38-33, 59-55, 77-71

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός: Η photo gallery του ντέρμπι

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός: Σλούκας πασάρει, Χουάντσο σκοράρει (vids)

Θέσεις 1-6: Πρόγραμμα, αποτελέσματα, Βαθμολογία Β’ φάσης

Μήνυμα Παναθηναϊκού προς φιλάθλους ενόψει Ολυμπιακού: “Μόνο ονομαστικά εισιτήρια”

Παναθηναϊκός: Χωρίς Γκραντ και Αντετοκούνμπο κόντρα στον Ολυμπιακό

Ολυμπιακός: Ο Πετρούσεβ εκτός 12άδας στο ντέρμπι

Stoiximan Basket League 2023-24: Η τελική βαθμολογία της κανονικής περιόδου

Stoiximan Basket League 2023-24: Τα αποτελέσματα της κανονικής περιόδου