Η ΑΕΚ έβλεπε την “πλάτη” του Ρεθύμνου σχεδόν όλο το απόγευμα της Τετάρτης (26/02) στο ΟΑΚΑ, όμως ο Βασίλης Τολιόπουλος με δύο βολές της έδωσε τη νίκη με 84-83 στα 3 δεύτερα για τη λήξη!

Το Ρέθυμνο είχε την ευκαιρία να φύγει με τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας του, αλλά όταν προηγήθηκε με 83-82 κέρδισε φάουλ ο πιο… άστοχος παίκτης του Πρωταθλήματος:

Ο Ραμόν Χάρις, που είχε 0/9 στο φετινό Πρωτάθλημα, έχασε το ζευγάρι του στα 10 δευτερόλεπτα κι έτσι έδωσε την ευκαιρία στον Τολιόπουλο να γίνει ο ήρωας της βραδιάς!!!

Το Ρέθυμνο αιφνιδίασε την ΑΕΚ, εκμεταλλεύτηκε τις απουσίες της στην περιφέρεια και με 10 από τους 17 πόντους του Κόνερ Φράνκαμπ στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε 20-12. Λίγο αργότερα στη β’ περίοδο, έφτασε στο +13, 29-16, δείχνοντας στην ΑΕΚ ότι θα περάσει ένα δύσκολο απόγευμα!

Ο Μάριος Τσάλμερς στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων όντας ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του Ηλία Παπαθεοδώρου στο πρώτο ημίχρονο (με 10π.) και βοήθησε την ΑΕΚ να συμμαζευτεί, μαζί με τις λύσεις που έδινε ο λίνος Χρυσικόπουλος.

Μολονότι οι απουσίες ήταν στη γραμμή περιφερειακών, το μεγαλύτερο πρόβλημα για την “φράσκια” Κυπελλούχο Ελλάδας στον αγώνα, ήταν το ριμπάουντ.

Το ημίχρονο έκλεισε με 16-10 ριμπάουντ υπέρ του Ρεθύμνου (και σκορ 42-33 επίσης υπέρ των Κρητικών) που είχε πάρει 9 επιθετικά, από τα 17 που διεκικήθηκαν στη ρακέτα της ΑΕΚ!

Η μεγαλύτερη διαφορά υπέρ των φιλοξενούμενων ήλθε μετά από δύο λεπτά στην τρίτη περίοδο, όταν έφτασαν στο +15, 50-35. Η ΑΕΚ αφυπνίστηκε, ο Μαυροειδής έδωσε λύσεις, ο Χρυσικόπουλος πήρε τα πάνω του και η ΑΕΚ έκανε σε 6:09 επιμέρους σκορ 20-4 για να προσπεράσει για πρώτη φορά στο σκορ με 55-54!

Το θρίλερ εκδηλώθηκε… σε πλήρη έκταση στην τελευταία περίοδο.

Κι ενώ τα τρίποντα έδειχναν ότι θα κρίνουν το ματς, υπέρ… του Ρεθύμνου, ήρθαν οι βολές στο τέλος να κάνουν τη διαφορά:

Το Ρέθυμνο προηγήθηκε με 83-77 στα 50 δεύτερα για τη λήξη, ο Ματσιούλις απάντησε για το 80-83 και ο Μάριο Τσάλμερς, ίσως κορυφαίος της ΑΕΚ (με 26π.), είχε 2/3 βολές για το 82-83. Στα 10 δεύτερα ο Χάρις έχασε δύο βολές και ευκαιρία να στείλει τη διαφορά στους 3 κι ήρθε ο Τολιόπουλος να κερδίσει το φάουλ από τον Γκόρντον και με 2/2 να δώσει τη νίκη στην ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ είχε 26/28 βολές και το Ρέθυμνο 15/23.

Ήταν η 13η σερί νίκη της AΕΚ στο πρωτάθλημα που είχε να χάσει από τον Α’ γύρο… στο Ρέθυμνο!

Οι Κρητικοί, γνώρισαν την ένατη ήττα τους σε ισάριθμους εκτός έδρας αγώνες, φέτος στην EKO Basket League!

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 33-42, 58-60, 84-83