Ο Ολυμπιακός κατέκτησε για τρίτη συνεχόμενη χρονιά το Super Cup, κερδίζοντας τον Παναθηναϊκό με 86-85 το βράδι της Κυριακής στη Ρόδο.

Ο Σάσα Βεζένκοφ αποδείχθηκε μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα με 20 πόντους, 10 εκ των οποίων στην τελευταία περίοδο, “απαντώντας” στην αντεπίθεση και το προσπέρασμα του Παναθηναϊκού με 72-67.

Από εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός έκανε 17-3 για να ξεφύγει 84-75, κι απλά στο τέλος ο Παναθηναϊκός μείωσε με το τρίποντο του Ναν στη λήξη, 86-85.

Πετρούσεβ (18π., 8 ριμπάουντ) και ο Ντόρσεϊ των 19 πόντων, 16 εκ των οποίων στο πρώτο ημίχρονο, ήταν καταλυτικοί για τους νικητές.

Ο Μάριους Γκριγκόνις πέτυχε 19 πόντους για τον Παναθηναϊκό, ο Κώστας Σλούκας 18 και ο Κέντρικ Ναν 15, μένοντας εκτός αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος του β’ μέρους λόγω φάουλ.

Οι δύο “αιώνιοι” αγωνίστηκαν με τις ίδιες δωδεκάδες που παρατάχθηκαν και στους χθεσινούς ημιτελικούς, με τους Λορέντζο Μπράουν και Σακίλ ΜακΚίσικ να μένουν εκτός εξάδας ξένων.

Η εξέλιξη του τελικού:

Ανέτοιμες μεν, εύστοχες δε άρχισαν τον τελικό οι δύο ομάδες, με τον Ολυμπιακό όμως να έχει τον Τάιλερ Ντόρσεϊ σε ένα καυτό πρώτο δεκάλεπτο.

Ο ομογενής γκαρντ άρχισε με 3/3 τρίποντα για να προηγηθεί ο Ολυμπιακός στα 4 λεπτά με 12-6, όταν ο Μόουζες Ράιτ κάρφωσε με μανία στο καλάθι του Παναθηναϊκού!

Αυτό… στοίχησε 25 περίπου λεπτά διακοπής στο παιχνίδι, διότι στράβωσε η στεφάνη και μαι ο τελικός διακόπηκε μέχρι να αντικατασταθεί.

Δεν έδειξε πάντως να επηρεάζει τους παίκτες που συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό. Κι ειδικά τον Ντόρσεϊ που συνέχισε για το 4/4 τρίποντα, για το 21-14 πριν τελειώσει το δεκάλεπτο με +5 για τον Ολυμπιακό, 21-16.

Ο ίδιος Ολυμπιακός, που είχε χθες με το Περιστέρι 21% από το τρίποντο (7/32) μετρούσε ήδη 5/9 στο ημίχρονο.

Ο Αταμάν έριξε στο παρκέ τον Γιουρτσεβέν στο β’ δεκάλεπτο, στην αρχή μάλιστα τον έβαλε δίπλα στον Λεσόρ, αλλά σύντομα άλλαξε απόφαση για το δίδυμο, ώστε να ξεκουράσει τον Γάλλο.

Mε κορυφαίο τον Γκραντ, ο Παναθηναϊκός διατήρησε επαφή, ο Γκριγκόνις έδωσε λύσεις αλλά στα 4:40 για το ημίχρονο ο Ναν (7π.) χρεώθηκε με τρίτο φάουλ.

Ο Πετρούσεβ έδωσε λύσεις στον Ολυμπιακό στο Β’ δεκάλεπτο (9π.) με τους παίκτες του Μπαρτζώκα να δείχνουν πιο αποτελεσματικοί στις λεπτομέρειες αλλά και στα αμυντικά τους καθήκοντα.

Ο Σλούκας (6π. στη β’ περίοδο) έφερε το παιχνίδι στον πόντο, 33-34, με 3:08 για την ανάπαυλα, όμως ο Βεζένκοφ, άποντος έως τότε, έβαλε 5 σερί πόντους, κι ο Ολυμπιακός έφυγε 35-43, για να προηγηθεί στο ημίχρονο, 38-45.

Οι δύο ομάδες μπήκαν ακόμα πιο δυναμικά στο δεύτερο μέρος, η ένταση του αγώνα αυξήθηκε, αλλά αυξήθηκαν παράλληλα ο ρυθμός κι οι διαμαρτυρίες.

Ο Αταμάν δέχτηκε τεχνική ποινή στα 6:57 για τα 30” ζητώντας να μετρήσει καλάθι του Λεσόρ που έκοψε ο Ράιτ, ανεβάζοντας και το “θερμόμετρο”.

Κι ενώ ο Ολυμπιακός έφυγε πάλι με οκτώ πόντους, 44-52, με σαφή προσανατολισμό να μπει στην αντίπαλη ρακέτα, αιχμή τον Λεσόρ και πολύ θετικό τον Σλούκα ο Παναθηναϊκός “ροκάνισ娔 τη διαφορά, ισοφάρισε 53-53 και προσπέρασε πρώτη φορά -μετά το αρχικό 3-1-, με τρίποντο του Γκριγκόνις, 56-55 στα 3:08.

O Γκριγκόνις έκανε σπουδαία δουλειά στην επίθεση, κι έβαλε τον Παναθηναϊκό στη θέση του οδηγού, με 62-57 με 1:30, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με 0-6 σερί και κάρφωμα του Βεζένκοφ για να προσπεράσει πάλι, 62-63 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η μεγάλη διαφορά στα 30 λεπτά ήταν οι πόντοι δεύτερης ευκαιρίας, από επιθετικά ριμπάουντ δηλαδή, με τον Ολυμπιακό πιο αποτελεσματικό κι επιμέρους σκορ 14-4!

Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 10-0 το σερί του για το 67-62 στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου, κι από το 57-62.

To “θρίλερ” κι οι εναλλαγές συνεχίστηκαν, με τον Σάσα Βεζένκοφ όμως, να κάνει τη διαφορά στο κρίσιμο σημείο.

Με το τρίποντό του, ο Ολυμπιακός πήγε στο +4, 77-73 στα 3′ για τη λήξη και οι δύο βολές του Ράιτ έκαναν το 7379 στα 2:20′.

Ο Βεζένκοφ έμελλε να σφραγίσει την τύχη του τελικού με το μεγάλο τρίποντο για το 75-84 στα 30” με τον Ράιτ να σώζει πρώτα τη κατοχή και να του πασάρει.

Ο Παναθηναϊκός μείωσε, 82-85 στα 5 δεύτερα με τρεις βολές του Γκριγκόνις, όμως, δεν υπήρχε άλλος χρόνος κι ο Ντόρσεϊ από τη γραμμή των βολών έκανε το 82-86.

Ο Ναν έγραψε με τρίποντο στη λήξη το τελικό 85-86.

Δέκα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, υπήρξε ένταση, όταν οπαδοί του Ολυμπιακού κινήθηκαν πίσω από τον πάγκο του Παναθηναϊκού, για να προκαλέσουν την αντίδραση παικτών των “πράσινων”.

Για τον τόπο διεξαγωγής του Super Cup και με τα μέτρα ασφαλείας που υπήρχαν, τα όρια ξεπεράστηκαν στη Ρόδο τόσο σε επίπεδο συνθημάτων και ύβρεων, όσο και προκλήσεων…

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 38-45, 62-63, 85-86