Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν συνάντησε η ΤΣΣΚΑ που ”ισοπέδωσε” με 96-71 τη Βαλένθια στο ”La Fonteta” στην ευρωπαϊκή τους πρεμιέρα. Ο Μάικ Τζέιμς ήταν ο MVP του αγώνα με 20 πόντους, παρέα με τον Νταρούν Χίλιαρντ που σημείωσε 22.

Μόλις οι Ρώσοι βρήκαν την ευκαιρία να ξεπεράσουν τους δέκα πόντους, αυτόματα η νίκη κλείδωσε και απέμενε να οριστεί η διαφορά που έφτασε μέχρι και τους 28 πόντους στα τελευταία λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου. Εκτός αποστολής ήταν ο Κώστας Κουφός.

Για την ομάδα του Χάουμε Πονσαρνάου, το τρίποντο έπαιξε κομβικό ρόλο, καθώς το 5/21 ήταν μεγάλη πληγή. Ο Μάικ Τόμπεϊ με 14 πόντους ξεχώρισε για την κάτοχο του Eurocup, με τους Μότουμ και Ντούμπλιεβιτς να ακολουθούν με 12.

Επιπρόσθετα, με το σκορ στο 44-37 και με, σχεδόν, ένα λεπτό να απομένει για την ανάπαυλα, τα φώτα στην Ισπανία έσβησαν και για λίγο υπήρξε ολικό μπλακ-άουτ!

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 38-50, 54-76, 71-96