Ο αγώνας με τις περισσότερες παρατάσεις στην ιστορία του μπάσκετ.

Η Νίκη Λευκάδας με την Δάφνη Αγίου Δημητρίου δημιούργησαν ένα μεγάλο ρεκόρ για τα ελληνικά δεδομένα με τις έξι παρατάσεις που έπαιξαν την Κυριακή 4 Μαρτίου.

Τα 30 επιπλέον αγωνιστικά λεπτά που χρειάστηκαν για να αναδείξουν τη νικήτρια ομάδα είναι μακράν η μεγαλύτερη επίδοση είτε σε γυναικείο είτε σε ανδρικό στη χώρα μας, αλλά απέχει πολύ από το παγκόσμιο ρεκόρ παρατάσεων!

Αυτό έγινε 54 χρόνια πριν από το 70άλεπτο της Λευκάδας και συγκεκριμένα στις 29 Φεβρουαρίου 1964 στο σχολικό Πρωτάθλημα της Βόρειας Καρολίνας όπου χρειάστηκαν 13 παρατάσεις για να αναδειχθεί ο νικητής! Επίδοση που απέχει μακράν και από το ρεκόρ στο NCAA με τις επτά παρατάσεις μεταξύ Μπράντλεϊ-Σινσινάτι στις 21/12/1981 και του ΝΒΑ με τις έξι παρατάσεις στον αγώνα Ιντιανάπολις Ολίμπιανς-Ρότσεστερ Ρόγιαλς στις 6 Ιανουαρίου 1951.

Πίσω στην… «μπασκετομάνα» Νορθ Καρολάινα, ήταν  βράδυ Σαββάτου και συγκεκριμένα 8.30μ.μ. όταν έγινε το  τζάμπολ στο γήπεδο Κάρτερ Τζιμνάσιουμ, ενώπιον 967 θεατών που είχαν κατακλείσει κάθε γωνιά του, ενώ πολλοί άλλοι έμειναν εκτός! Οι Μπουν Τρέιλς υποδέχονται τους Έιντζιερ Χάι με έπαθλο τον τίτλο του Πρωταθλητή στην Κομητεία Χάρνετ, της Νορθ Καρολάινα.

Οι δύο ομάδες είχαν παράδοση στις παρατάσεις, αφού πριν από τον συγκεκριμένο αγώνα, είχαν φτάσει τέσσερις φορές στον έξτρα χρόνο για να αναδειχθεί ο νικητής, στις πέντε τελευταίες αναμετρήσεις τους!

Αυτό όμως που συνέβη στις 29 Φεβρουαρίου 1964 ξεπερνά κάθε φαντασία: Οι δύο ομάδες έπρεπε να παίξουν όχι μια, ούτε δύο, ούτε τρεις, αλλά 13 παρατάσεις για να αναδειχθεί ο νικητής!!!

Το γυμνάσιο  Μπουν Τρέιλ νίκησε με 56-54, και το πιο εντυπωσιακό στοιχείο ήταν ότι στις εννέα από τις 13 τρίλεπτες (κι όχι πεντάλεπτες λόγω κανονισμών) παρατάσεις δεν σημειώθηκε πόντος! Η κανονική διάρκεια του αγώνα είχε λήξει 46-46 και το επιμέρους σκορ στα 39 λεπτά των 13 παρατάσεων ήταν το 10-8.

Δημοσίευμα της εποχής για τις 13 παρατάσεις

Το δεύτερο εντυπωσιακό στοιχείο είναι πως οι ομάδες τελείωσαν τον αγώνα ακριβώς με τις ίδιες πεντάδες με τις οποίες τον ξεκίνησαν! Παρά τον «μαραθώνιο» που ακολούθησε, κανένας προπονητής δεν έκανε την παραμικρή αλλαγή σε όλη τη διάρκεια του αγώνα!

Κι υπήρχε κι ένα ακόμη στοιχείο που μνημονεύεται από εκείνη τη βραδιά. Στις 11.00 το βράδυ οι διαιτητές του αγώνα καθυστέρησαν την επιστροφή τους έπειτα από την ολοκλήρωση της 7ης παράτασης με σκορ στο 48-48. Ο λόγος; Προσπάθησαν να επικοινωνήσουν με τον εκτελεστικό διευθυντή της Ένωσης Γυμνασιακού Αθλητισμού της Βόρειας Καρολίνας (NCHSAA) ώστε να ρωτήσουν εάν τους επιτρέπει να αγωνιστούν οι δύο ομάδες έπειτα από τα μεσάνυχτα! Ο κανονισμός της Ένωσης απαγόρευε τη διεξαγωγή αγώνων την Κυριακή κι εφόσον περνούσε η ώρα τις 12 τα μεσάνυχτα ενδεχομένως οι διαιτητές να αντιμετώπιζαν κυρώσεις! Ο εκτελεστικός διευθυντής, Σάιμον Τερέλ δεν βρέθηκε ποτέ, η όγδοη παράταση άρχισε και τελικά γύρω στις 11.30 μ.μ. ο αγώνας ολοκληρώθηκε με 56-54 για το Μπουν Τρέιλ!