BCL κλήρωση

Η ΑΕΚ, το Περιστέρι και ο ΠΑΟΚ έμαθαν σήμερα (7/7) τους αντιπάλους τους στη φάση των ομίλων του Basketball Champions League της σεζόν 2022-23.

Η κλήρωση έλαβε χώρα στο “House of Basketball-Patrick Baumann”, στο Village of Mies, πλησίον της Γενεύης, παρουσία του πρώην φόργουορντ της ΑΕΚ, Ντούσαν Σάκοτα, ο οποίος ανακοίνωσε και επίσημα ότι έχει σταματήσει το μπάσκετ.

Η ΑΕΚ που ήταν στο πρώτο γκρουπ δυναμικότητας κληρώθηκε στο Group B με τις Καρσίγιακα, Βόννη και Ρέτζιο Εμίλια.

Το Περιστέρι και ο ΠΑΟΚ ήταν στο τρίτο γκρουπ δυναμικότητας.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη θα παίξει στο Group H με τις Τενερίφη (κάτοχος του τροπαίου), Ρίτας Βίλνιους, Μπνέι Χερζλίγια.

Ο “Δικέφαλος” κληρώθηκε στο Group G με τις Ντιζόν, Σάσαρι και μία ομάδα που θα προκύψει από την προκριματική φάση από τις Λέφσκι (Βουλγαρία), Κόρμεντ (Ουγγαρία), Μάλαγα (Ισπανία), Σιαουλιάι (Λιθουανία), Ντεν Μπος (Ολλανδία), Κάρχου (Φινλανδία).

Η Γαλατάσαραϊ του Ανδρέα Πιστιόλη θα αντιμετωπίσει στο Group C τις Χάποελ Χολόν, Οστάνδη και Λέγκια Βαρσοβίας.

Η Τόφας του Δημήτρη Πρίφτη, αν περάσει τους προκριματικούς γύρους, θα αγωνιστεί στο Group A απέναντι σε Στρασμπούρ, Σομπατέλι και Μούρθια.

Το format της διοργάνωσης

Δημιουργήθηκαν οκτώ όμιλοι των τεσσάρων ομάδων, για την Α’ φάση των ομίλων, ενώ θα ακολουθήσει το play-in, πριν από τους ομίλους της φάσης των “16”.

Ο πρώτος κάθε ομίλου προκρίνεται απευθείας στους “16” της διοργάνωσης, ενώ ο δεύτερος και ο τρίτος θα παίξουν σε play-in tournament με τον νικητή να κρίνεται στις δύο νίκες.

Στη φάση των “16” θα δημιουργηθούν τέσσερις νέοι όμιλοι των τεσσάρων ομάδων και οι δύο πρώτοι από το κάθε γκρουπ θα περάσουν στα προημιτελικά, τα οποία θα κριθούν σε σειρά best of 3.

Από εκεί θα βγουν οι τέσσερις ομάδες που θα αγωνιστούν στο Final Four και θα διεκδικήσουν το τρόπαιο του BCL.

Οι 28 ομάδες μπήκαν απευθείας στους ομίλους και άλλες 24 θα αγωνιστούν στα προκριματικά, από τις οποίες οι 4 θα προκριθούν στην Α’ φάση των ομίλων.

Η σεζόν θα αρχίσει για το Basketball Champions League στις 21 Σεπτεμβρίου με τους πρώτους αγώνες της προκριματικής φάσης.

Η κανονική περίοδος είναι προγραμματισμένη να αρχίσει στις 4 Οκτωβρίου.

Οι 8 όμιλοι της Α’ Φάσης:

Group A

Στρασμπούρ

Σομπατέλι

Μούρθια

Ομάδα από τα προκριματικά

Group B

ΑΕΚ

Καρσίγιακα

Βόννη

Ρέτζιο Εμίλια

Group C

Χάποελ Χολόν

Οστάνδη

Γαλατάσαραϊ

Λέγκια Βαρσοβίας

Group D

Νίμπουρκ

Ιγκοκέα

Μπιλμπάο

Μπατχσεσεχίρ

Group E

Χάποελ Ιερουσαλήμ

Λούντβιγκσμπουργκ

Νταρουσάφακα

Ομάδα από τα προκριματικά

Group F

Μανρέσα

Ρίγα

Λιμόζ

Ομάδα από τα προκριματικά

Group G

Ντιζόν

Σάσαρι

ΠΑΟΚ

Ομάδα από τα προκριματικά: Μία εκ των Λέφσκι (Βουλγαρία), Κόρμεντ (Ουγγαρία), Μάλαγα (Ισπανία), Σιαουλιάι (Λιθουανία), Ντεν Μπος (Ολλανδία), Κάρχου (Φινλανδία)

Group H

Τενερίφη

Ρίτας Βίλνιους

Περιστέρι

Μπνέι Χερζλίγια

ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΝΕΑ

Χόρνετς-Μπακς: Η τεχνική ποινή στον Θανάση για τον πανηγυρισμό του! (video)

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έμεινε 18 λεπτά στο παρκέ, στη νίκη των Μιλγουόκι Μπακς επί των Σάρλοτ Χόρνετς, 105-96 τα ξημερώματα της Κυριακής, αλλά ένας...

ALLSTAR VIDEO

Το τεύχος του μήνα!