Οι ΗΠΑ νίκησαν την Ισπανία με 90-81 στο Άνχαϊμ της Καλιφόρνια τα ξημερώματα του Σαββάτου (17/08) στον πρώτο επίσημο φιλικό αγώνα των δύο ομάδων που προετοιμάζονται για το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Η ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς είχε αξιοσημείωτο πλουραλισμό, τέσσερις παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων και το δυναμικό της ξεκίνημα της έδωσε εξ αρχής «αέρα» διψήφιας διαφοράς πόντων.

Ο Κέμπα Γουόκερ είχε 11 πόντους, 8 ασίστ και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Ντόνοβαν Μίτσελ ήταν πρώτος σκόρερ με 13.

Ο Κρις Μίντλετον πρόσθεσε 12 πόντους κι άλλους 11 ο Τζέισον Τέιτουμ.

Οι ΗΠΑ προηγήθηκαν με 31-20 στην πρώτη περίοδο, εκφράζοντας το δυναμικό τους παιχνίδι μπροστά στο κοινό τους.

Δεν έκαναν «περίπατο» απέναντι στην Ισπανία που ασφαλώς θα εμφανιστεί ακόμα πιο δυνατή στην Κίνα.

Ωστόσο κυριάρχησαν στο ριμπάουντ (42-20), είχαν 14 επιπλέον πόντους στη ρακέτα (38-24) και σούταραν 57,9% στα τρίποντα με 11/19!

1162020352

Ο Ρίκι Ρούμπιο είχε 16 πόντους, 7 ασίστ και 5 κλεψίματα κι ο Μαρκ Γκασόλ οδήγησε επιθετικά με 19 πόντους την ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο.

Το ημίχρονο τελείωσε 54-41 και το δεύτερο μισό του αγώνα ήταν απόλυτα ισορροπημένο.

Οι Ισπανοί μάλιστα κέρδισαν την τελευταία περίοδο με επιμέρους σκορ 23-19 για να χάσουν με μονοψήφια διαφορά, 90-81.