Τίποτα δεν του πήγε του Ολυμπιακού στη Zalgirio Arena του Κάουνας το βράδυ της Τρίτης (04/02) όπου έχασε πρώτα τον Ρότσεστι, μετά τον Σπανούλη και στο τέλος και τον αγώνα με τη Ζαλγκίρις με 94-69.

Ο Ολυμπιακός έπεσε στο 9-14, όσο έφτασε κι η Ζαλγκίρις Κάουνας, η οποία όμως πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της και έκτη στους οκτώ τελευταίους αγώνες της.

Ουσιαστικά ο Ολυμπιακός έχασε κάθε ελπίδα στο δεύτερο ημίχρονο, όταν μετά τον Ρότσεστι, αποχώρησε κι ο Βασίλης Σπανούλης με πόνους στο πόδι κι ενώ ως γνωστόν, δεν είχε ταξιδέψει στη Λιθουανία ο Γιώργος Πρίντεζης, δεν υπήρχε 12ος παίκτης στην αποστολή και 11ος ήταν ο 17χρονος Αλέξανδρος Νικολαΐδης ο οποίος πήρε το βάπτισμα του πυρός, στα τελευταία 3:34 του αγώνα.

Ναι μεν η Ζαλγκίρις με την επιθετική της άμυνα και την αφόρητη πίεση στην μπάλα, είχε δείξει από το πρώτο μισό του αγώνα (46-37) ότι θα έχει τον πρώτο λόγο, εκμεταλλευόμενη και την έδρα, ωστόσο η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική για την ελληνική ομάδα.

Ο Ολυμπιακός δέχτηκε 12-0 σερί από το 57-45 και βρέθηκε στο -24, 69-45 με 1:15 για τη λήξη της περιόδου κι επιμέρους σκορ 23-8.

Δεν είχε το βάθος για να αντέξει στην ένταση του αγώνα, είχε 4/11 σουτ και διπλάσια λάθη από την αντίπαλό του που έπαιζε το γνωστό της παιχνίδι, πιέζοντας μπάλα, αντίπαλο και  διαιτητές.

Όχι ότι συνιστά δικαιολογία, όταν μια ομάδα βρίσκεται στο -24 μετά από 29 λεπτά αγώνα, αλλά όπως και να το κάνουμε, το γεγονός επηρέασε φανερά τους παίκτες και τον πάγκο του Ολυμπιακού.

Με πρώτο τον Βεζένκοφ αλλά και με τους Κόνιαρη, Μιλουτίνοβ που φάνηκε επιθετικά μόνο στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να μείνει όσο πιο αξιοπρεπής μπορούσε στο παρκέ.

Με 3:34 για τη λήξη, έκανε το επίσημο ντεμπούτο του ο 17χρονος Αλέξανδρος Νικολαΐδης που πήρε μια πρώτη γεύση από το κορυφαίο επίπεδο του ευρωπαϊκού μπάσκετ.

Ο επίλογος γράφτηκε με διαφορά 25 πόντων, 94-69, με τον Ολυμπιακό, να μην μπορεί να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων και να βλέπει την οκτάδα να απομακρύνεται υπερβολικά, τόσο βαθμολογικά, όσο και με βάση και τη δική του εικόνα.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 46-37, 69-48, 94-69