Το χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού κατέκτησε το μεσημέρι της Κυριακής η ομάδα Γυναικών της Αυστραλίας, που νίκησε το Βέλγιο με 85-81 στον μικρό τελικό.

Μια σημαντική επιτυχία, στο πρώτο μετάλλιο της Αυστραλίας από το 2012, ενώ το Βέλγιο έχασε την ευκαιρία για το πρώτο του, στη μόλις δεύτερη συμμετοχή του σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Η Αυστραλία έκανε τη διαφορά με την άμυνά της στο τέλος του αγώνα κι έπειτα από 30 λεπτά συνεχών εναλλαγών στο προβάδισμα.

Έφυγε με 7 πόντους στα 4 λεπτά για τη λήξη, 76-69 και μολονότι το Βέλγιο πλησίασε στους 3, 78-81 με 1:05, η Αυστραλία είχε ένα καθοριστικό block της Τάλμποτ και 4/4 βολές με την Τες Μάγκντεν, για να σφραγίσει τη νίκη και το μετάλλιο.

Αυτό ήταν το 5ο Ολυμπιακό Μετάλλιο για τη 43χρονη Λορίν Τζάκσον της Αυστραλίας που είχε κερδίσει ασημένια το 2000, το 2004 και το 2008, καθώς και το χάλκινο του 2012.

Η Τζάκσον δεν έπαιξε στον μικρό τελικό και κατέγραψε συμμετοχή σε τρεις από τους έξι αγώνες των Οπαλς.

Η Έζι Μαγκμπέγκορ ήταν κορυφαία των νικητριών με 30 πόντους από 12/16 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 6/6 βολές, 13 ριμπάουντ και 45 μονάδες αξιολόγησης, επίδοση ρεκόρ για Ολυμπιακό Τουρνουά Γυναικών!

Άλλους 14 πόντους είχε η Σάμι Γουίτκομπ και 13 η Αλάνα Σμιθ.

Για το Βέλγιο η Τζούλι Βάνλο έκανε απίθανο δεύτερο ημίχρονο και τελείωσε το παιχνίδι με 26 πόντους από 4/8 τρίποντα και 11 ασίστ, ενώ η Έμα Μίσεμαν είχε 23 πόντους.

Tα δεκάλεπτα: 19-20, 36-37, 61-60, 81-85

Τον αγώνα σφύριξαν τρεις γυναίκες διαιτητές από τις ΗΠΑ, οι Μπόνερ, Μπερνς και Ρενό.

Ολυμπιακό Τουρνουά Γυναικών: Το πανόραμα και το σύστημα διεξαγωγής

Ολυμπιακοί Αγώνες: Το πανόραμα και το σύστημα διεξαγωγής