@fiba

Ασταμάτητες στο δρόμο για το όγδοο συνεχόμενο χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες ήταν οι Γυναίκες των ΗΠΑ την Τετάρτη το βράδι στο Παρίσι, όπου νίκησαν με 88-74 τη Νιγηρία.

Προκρίθηκαν έτσι στα ημιτελικά, όπου την Παρασκευή θα αντιμετωπίσουν την Αυστραλία.

Η Νιγηρία, που έγινε φέτος η πρώτη ομάδα της Αφρικής που μπαίνει στις “8” των Ολυμπιακών Αγώνων, αντιστάθηκε για σχεδόν 14 λεπτά, με το σκορ στο 27-31 και στη συνέχεια υπέκυψε στην ανωτερότητα των αντιπάλων της.

Οι Αμερικανίδες έκαναν 21-6 για να τελειώσει το ημίχρονο 52-33, άρχισαν με 10-0 τη Γ’ περίοδο για το 62-33 και κυριάρχησαν.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Νιγηρία απλώς μείωσε τη διαφορά σε πολύ πιο τιμητικά επίπεδα.

Η Έιζα Γουίλσον είχε 20 πόντους-11 ριμπάουντ για τις νικήτριες, 15 πόντους πέτυχε η Τζάκι Γιανγκ και 13 η Μπριάνα Στιούαρτ.

Για τη Νιγηρία η Πρόμις Αμουκαμάρα είχε 19 πόντους, η Οκόνκουο 17 πόντους και η Εζίνε Καλού 16.

Δεν χρησιμοποιήθηκε καθόλου για τη Νιγηρία η νέα παίκτρια του Ηρακλή, Ιφανάνια Οκόρο.

Tον αγώνα παρακολούθησαν ο ΛεΜπρον Τζέιμς με τον Ντέβιν Μπούκερ της Team USA.

Ο Γ.Γ. της FIBA Ανδρέας Ζαγκλής μάλιστα, χαιρέτησε τον “Βασιλιά” στο Μπερσί:

Παρόντες ήταν και δύο θρύλοι της κολύμβησης, ο Μάικλ Φελπς (αριστερά στη φωτογραφία με τον Μπούκερ)  με την Κέιτ Λεντέτσκι (στο μέσον της δεύτερης φωτογραφίας) που στήριξαν την Εθνική των ΗΠΑ.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 33-52, 48-76, 74-88

Ολυμπιακό Τουρνουά Γυναικών: Στα ημιτελικά η Γαλλία 84-71 τη Γερμανία

Ολυμπιακό Τουρνουά Γυναικών: “Φουλ” για μετάλλιο το Βέλγιο 79-66 την Ισπανία

Ολυμπιακό Τουρνουά Γυναικών: Το πανόραμα και το σύστημα διεξαγωγής

Ολυμπιακό Τουρνουά Γυναικών: Στα ημιτελικά η Αυστραλία μετά το 85-67 επί της Σερβίας