@fiba

Στο δρόμο για ένα μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες βρίσκεται από το απόγευμα της Τετάρτης η ομάδα Γυναικών του Βελγίου, που νίκησε στον προημιτελικό την Ισπανία με 79-66.

Η Πρωταθλήτρια Ευρώπης του 2023, ομάδα του Βελγίου, που πέρασε στα προημιτελικά με μια απίθανη προσπάθεια στον αγώνα με την Ιαπωνία, κι ενώ άρχισε με δύο ήττες στη Λιλ, κατέγραψε μια ακόμα μεγάλη επιτυχία.

Στον ημιτελικό θα παίξει με τον νικητή του ζευγαριού Γερμανία-Γαλλία που παίζουν σήμερα στις 19:00.

Οι Βελγίδες κυριάρχησαν στο παρκέ του Μπερσί στο Παρίσι, απέναντι στην Ισπανία που έμοιαζε να στηρίζεται μόνο στην νατουραλιζέ, Αμερικανή Μέγκαν Γκούσταφσον.

Από τη β’ περίοδο κι έπειτα το Βέλγιο έχτισε διψήφια διαφορά κι έφτασε έως το +22, με την Ισπανία να μην μπορεί να την περιορίσει ώστε να μπει πάλι στο κυνήγι της νίκης.

Aπλά στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα περιόρισε κάπως την έκταση της ήττας της μειώνοντας στους 13.

Τρία χρόνια μετά το Τόκιο που είχε ηττηθεί στη λεπτομέρεια με 85-86 στον προημιτελικό από την Ιαπωνία, το Βέλγιο (7ο στους προηγούμενους Ολυμπιακούς Αγώνες) μπήκε στην τετράδα σε δείγμα της τόσο καλής του φουρνιάς και οδεύει προς ένα ακόμα μετάλλιο.

Η Έμα Μίσεμαν είχε 19 πόντους, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 κοψίματα για το Βέλγιο, ενώ άλλους 19 πόντους πέτυχε η Λίσκενς. Στους 13 πόντους και τις 7 ασίστ (αλλά και 9 λάθη) έφτασε η Τζούλι Βάνλου.

Η Γκούσταφσον πέτυχε 21 πόντους για την Ισπανία, κι άλλους 13 είχε η Καθόρλα.

Τα δεκάλεπτα: 26-26, 37-48, 49-67, 66-79

Ολυμπιακό Τουρνουά Γυναικών: Το πανόραμα και το σύστημα διεξαγωγής

Ολυμπιακό Τουρνουά Γυναικών: Στα ημιτελικά η Αυστραλία μετά το 85-67 επί της Σερβίας