Ο Ολυμπιακός νίκησε την ΑΕΚ με 92-75 την Τετάρτη στο ΣΕΦ στον πρώτο τους αγώνα στην προημιτελική σειρά playoffs της Stoiximan Basket League, κυριαρχώντας στο δεύτερο ημίχρονο.

Η μαχητική και ορεξάτη ΑΕΚ προηγήθηκε με 42-41 στο ημίχρονο, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με το ύψος και την ποιότητά του στο Β’ μισό, κάνοντας το 1-0 στη σειρά, που μεταφέρεται στα Άνω Λιόσια το Σάββατο 918/5, 17:15).

Αν χρειαστεί τρίτος αγώνας, θα γίνει στο ΣΕΦ σε ημερομηνία που θα οριστεί.

Πρώτοι σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν οι Μιλουτίνοβ (16π., 8 ριμπ., τα 6 επιθετικά), Πίτερς (16), Γουίλιαμς-Γκος (11), Λούντζης (10π.) και Κάνααν (10π.). .

Για την ΑΕΚ, ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας είχε 22 πόντους και 15 ο Δημήτρης Αγραβάνης κι ενώ είχε ανοίξει διάλογο με την εξέδρα, δεχόμενος και τεχνική ποινή,

H εξέλιξη του αγώνα:

Με πολλή περισσότερη διάθεση κι ενέργεια από τον Ολυμπιακό, η ΑΕΚ εμφανίστηκε πολύ ανταγωνιστική στο ΣΕΦ.

Πήρε 8 πόντους από δεύτερη ευκαιρία στο πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο όχι μόνο κράτησε επαφή στο σκορ, αλλά προσπέρασε 20-19 στη λήξη με 5-0 σερί.

Ο Ολυμπιακός έκανε λάθος επιλογές, δεν “φόρτωσε” τόσο όσο θα ‘πρεπε τους ψηλούς του και βρέθηκε να χάνει και με 8 πόντους, 19-27.

Ο Κουζμίνσκας ανέλαβε δράση για την ομάδα του Ζούρου στη Β’ περίοδο, όταν πέτυχε 10 πόντους (από τους 11 που είχε στο πρώτο μισό) οδηγώντας την σε συνολικό σερί 12-0, από το 19-15.

Ο Λούντζης έμελλε να αλλάξει το ρυθμό του Ολυμπιακού. Πέτυχε τους 7 από τους πρώτους 8 πόντους της ομάδας του στο Β’ δεκάλεπτο (είχε συνολικά 10π., σε αυτό το διάστημα) κι οι “ερυθρόλευκοι” ισοφάρισαν 27-27 πριν προσπεράσουν 32-30.

Στην τελευταία επίθεση του ημιχρόνου όμως, ο Κουζμίνσκας του έκλεψε την μπάλα και έγραψε το 41-42 με την ΑΕΚ να έχει προβάδισμα στου δρόμου τα μισά!

Ο Αγραβάνης μπήκε ορεξάτος στη Γ’ περίοδο, πέτυχε 7 πόντους, για να ανοίξει “βεντέτα” με τους οπαδούς του Ολυμπιακού που βρέθηκαν στο ΣΕΦ και τον έβριζαν.

Όμως ο Ολυμπιακός είχε ανεβάσει την έντασή του, όπως αναμενόταν, επιτέθηκε βαθιά στη ρακέτα κι έφτασε στο +10, 64-54 με σχεδόν τρία λεπτά να απομένουν για τα 30′.

Το σερί της ομάδας του Μπαρτζώκα με αιχμή τον Μιλουτίνοβ έφτασε στο 10-0 (66-54) πριν ο Κουζμίνσκας δώσει μια ανάσα στην ομάδα του.

Κι είναι γεγονός ότι εκτός από ζήτημα στους ψηλούς, η ΑΕΚ δεν έχει τις ίδιες λύσεις, ποιοτικά και ποσοτικά κι η κόπωση άρχισε σιγά-σιγά να βγαίνει στο παρκέ, χάνοντας πρώτα από όλα τη μάχη του ριμπάουντ και σιγά-σιγά κι εκείνη των επαφών.

Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με 72-59, επιμέρους 31-17, με τους “ερυθρόλευκους” να ‘χουν 14 πόντους από τη ρακέτα συν 8 βολές από τα φάουλ που κέρδισαν σε αυτήν την περίοδο.

Πλέον δεν υπήρχε ο ανταγωνισμός που είδαμε για μεγάλο μέρος του αγώνα, με τον Ολυμπιακό να ανοίγει πολύ την “ψαλίδα”.

Έφτασε δε στο +17, 80-63 με πέντε λεπτά για τη λήξη, το +19 (92-73) λίγο πριν από το φινάλε, που ήλθε με σκορ 92-75.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 41-42, 72-59, 92-75

Ολυμπιακός-ΑΕΚ: Η photo gallery από τον αγώνα στο ΣΕΦ

Ολυμπιακός: Χωρίς Γουόκαπ-Πετρούσεβ με ΑΕΚ

Stoiximan Basket League: Το πανόραμα των playoffs