Με τους… “τρεις σωματοφύλακες” Παπανικολάου, Βεζένκοφ, Σλούκα να παίρνουν το παιχνίδι πάνω τους, ο Ολυμπιακός,  νίκησε την Πέμπτη με 86-76 στο ΣΕΦ την Άλμπα Βερολίνου στη 10η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Κώστας Παπανικολάου πέτυχε 19 πόντους, 9 στην τελευταία περίοδο, πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ στην κορυφαία του φετινή εμφάνιση, ενώ ο Σάσα Βεζένκοφ συνέχισε το “βιολί” του, με 24 πόντους και 34 αξιολόγηση, τη στιγμή που ο Κώστας Σλούκας είχε 12 πόντους-11 ασίστ, σε μια βραδιά που ξεπέρασε τους 3.000 πόντους καριέρας στη διοργάνωση.

Σημαντική κι η συμβολή του Μπολομπόι στην 7η φετινή νίκη των “ερυθρόλυεκων”, με 12 πόντους

Ο Κρις Κουμάντζε “έγραψε” την πρώτη δύσκολη ερώτηση στο παιχνίδι του Ολυμπιακού, στο Φάληρο, καθώς με τα 223 εκατοστά του ύψους του, ακόμα κι ο Μουστάφα Φαλ δεν μπορούσε να αποτρέψει τη δράση του με 6 πόντους, κι ενώ ήταν “φόβητρο” και στην άλλη πλευρά του γηπέδου.

Για την ακρίβεια, μόνο ο Σάσα Βεζένκοφ μπορούμε να απειλήσει με συνέπεια το αντίπαλο καλάθι. Ο κορυφαίος παίκτης του Ολυμπιακού- και φέτος, πέτυχε 9 από τους πρώτους 11 πόντους της ομάδας του κι έφτασε στους 14 από τους 23, λίγο πριν γίνει αλλαγή στα μισά της β’ περιόδου.

Κι εκεί ήταν το περίεργο, διότι όταν ο Βεζένκοφ πήγε στον πάγκο, με το σκορ στο 27-31, ο Ολυμπιακός άλλαξε προσανατολισμό, και δίχως τον πρώτο του σκόρερ έκανε 10-0 σερί για το 37-31.

Ο Κώστας Σλούκας πρόλαβε να κλείσει με έξι ασίστ το ημίχρονο, κι ο Τζόελ Μπολομπόι είχε ήδη 9 πόντους, έχοντας παίξει μόνο στη β΄ περίοδο.

Η αλήθεια είναι ότι ο φετινός Ολυμπιακός, εύκολα ή δύσκολα, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, θα βρει σκορ στη διάρκεια ενός αγώνα κι όταν το χρειαστεί, οπότε όλο το “ζουμί” και του αγώνα με την Άλμπα ήταν η άμυνα.

Κι αυτό το πέτυχε στο μισό, τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, που την κράτησε άποντη, την έβγαλε από το πλάνο της, κι άφησε το σχήμα με τον Κουμάντζε κι έφτασε στο 46-38, τη μεγαλύτερη υπέρ του διαφορά.

Ο ΜακΚίσικ είχε τους 5 από τους 7 πόντους της ομάδας του, όμως μετά δέχτηκε τεχνική ποινή, που ήταν το 4ο φάουλ του, η Άλμπα βρήκε 3/3 βολές, ήρθε και το τρίποντο του Σίκμα (46-44) για να “ξεκολλήσουν” επιθετικά οι Γερμανοί.

Κι αν ο Παπανικολάου με τον Βεζένκοφ έβαλαν τους επόμενους 13 πόντους, η Άλμπα βρήκε και εύστοχο τρίποντο με τον Σμιθ (8π. στο Γ’) και τον Λο και μείωσε πάλι στους 2, 61-59 στα 30′, πριν ισοφαρίσει στο πρώτο λεπτό της τελευταίας περιόδου, 61-61.

Όμως οι παίκτες του Μπαρτζώκα ήταν αποφασισμένοι και κυρίως, γνώριζαν το πώς θα ξεπεράσουν το σκόπελο που είχαν μπροστά τους, όταν ήρθαν τα δύσκολα. Κι αν δεν πέτυχε η πρώτη απόπειρα (το 70-63 έγινε 70-68) ήλθε η δεύτερη (77-68 με 4:13 στο χρονόμετρο) με Παπανικολάου, Βεζένκοφ, Λαρεντζάκη σκόρερ και τον Σλούκα να μοιράζει δεξιά κι αριστερά τις πάσες, φτάνοντας στις 11 ασίστ.

Ο Βεζένκοφ έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στους 10-, 82-72 στα 51 δευτερόλεπτα, με τον Ολυμπιακό πλέον να παίρνει αυτό που θέλει, την 7η νίκη του, κι αναγκάζοντας την Άλμπα, παρά τη σπουδαία της προσπάθεια, σε έβδομη σερί ήττα!

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 39-38, 61-59, 86-76