Ο Ολυμπιακός νίκησε με 98-78 τον Απόλλωνας Πάτρας το απόγευμα της Κυριακής (12/12), για την 10η αγωνιστική της Stoiximan Basket League πριν από τη “διαβολοβδομάδα” της Euroleague.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είναι στην κορυφή με ρεκόρ 8-1, αφήνοντας τον Απόλλωνα Πάτρας στο 4-5.

H ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με πρώτο τον ΜακΚίσικ (22π.), ξεκούρασε τον Μουστάφα Φαλ, μοίρασε το χρόνο συμμετοχής ώστε να έχει σε ρυθμό αλλά και φρέσκους τους παίκτες πριν από τα εντός έδρας παιχνίδια με την Μπάγερν Μονάχου (Τετάρτη) και Βιλερμπάν (Παρασκευή) στο ΣΕΦ.

Υστέρησε όμως στην αμυντική συγκέντρωση, ενδεχομένως και διάθεση, καθώς επέτρεψε στον Απόλλωνα 78 πόντους και με εξαίρεση την πρώτη περίοδο (26-13) δεν έδειξε την τεράστια διαφορά που τη χωρίζει από τη νεοφώτιστη ομάδα της Πάτρας.

Στο 13ο λεπτό του αγώνα, διακόπηκε προσωρινά ο αγώνας, για να τηρηθεί ενός λεπτού σιγή, στη μνήμη του Στέφαν Γέλοβατς:

Η ομάδα του Νίκου Βετούλα, γύρισε από διαφορές έως και 20 πόντων, μείωσε στους δέκα προς το τέλος (84-74) και με τρία λεπτά για το τέλος προσπαθούσε ακόμα να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό πόντων.

Όμως ο Ολυμπιακός τελείωσε με 9-0 τον αγώνα, μετατρέποντας το 89-78 σε 98-78.

Δείτε την πιο εντυπωσιακή φάση του πρώτου ημιχρόνου με την ασίστ του Γιαννούλη Λαρεντζάκη στον Λιβιό Ζαν Σαρλ:

Ο Λαρεντζάκης ήταν άριστος με 11 πόντους στη δεύτερη περίοδο, 13 συνολικά, ενώ ο ΜακΚίσικ ήταν ορεξάτος και από τη β’ περίοδο κι έπειτα σημείωσε τους 22 πόντους του.

Ο Γιώργος Τσαλμπούρης με 10 από τους 18 πόντους του στην τρίτη περίοδο κι ο Ντέιβις με 17, ήταν πρώτοι σκόρερ του Απόλλωνα που κέρδισε πολλές από τις εντυπώσεις αφού έμεινε πολύ πιο ανταγωνιστικός από άλλες ομάδες του “μεγέθους” του που έπαιξαν φέτος με τον Ολυμπιακό.

Άλλους 14 πόντους πέτυχε ο Ορλάντο Κόουλμαν και 13 πέτυχε ο Κλίβελαντ Τόμας.

Ο Μπαρτζώκας δεν χρησιμοποίησε τον 12ο παίκτη του, Μιχάλη Λούντζη, ενώ ο Κουίνσι Έισι έπαιξε συνεχόμενα 7:55 και είχε 1 πόντο με 1/2 βολές, 0/4 σουτ, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 51-38, 76-61, 98-78