Μια πρώτη… προπόνηση για το επερχόμενο ντέρμπι της EuroLeague με τη Ρεάλ Μαδρίτης (την Παρασκευή) έκανε τη Δευτέρα ο Ολυμπιακός που νίκησε στο ΣΕΦ τον Απόλλωνα Πάτρας.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα διεύρυνε σε 12 αγώνες το αήττητό της στην Basket League, ενώ οι Πατρινοί έπεσαν στο 3-9.

Το ρεκόρ πόντων του Τζορτζ Πάπας (16π.) με τα “ερυθρόλευκα” στο ελληνικό πρωτάθλημα, καθώς και η αποθέωση που γνώρισε ο Γιώργος Μπόγρης πριν και μετά από τον αγώνα, έδωσαν χρώμα σε ένα παιχνίδι με ξεκάθαρο φαβορί και ιδιαίτερα αδύναμο το αουτσάιντερ.

Ο βαθμός εγρήγορσης του Ολυμπιακού δεν ήταν ψηλός στην αρχή του αγώνα, αφού μετά το 17-15 της πρώτης περιόδου, ο Απόλλωνας προσπέρασε κι όλας στο σκορ, 19-20.

Η είσοδος του Τζορτζ Πάπας στο παρκέ έδωσε στον αγώνα εκείνο που χρειαζόταν, καθώς ο ελληνοαμερικανός γκαρντ άρχισε με 3/3 τρίποντα σε διάστημα δύο λεπτών!

Σιγά-σιγά και παρά το διαρκές rotation, ο Ολυμπιακός άρχισε να βρίσκει ρυθμό και προηγήθηκε με 43-30 στο ημίχρονο.

Ο Απόλλωνας έπαιξε για πρώτη φορά με τον Αλόνζο Βερτζ, τον νέο του Αμερικανό, ο οποίος έδειξε καλά στοιχεία, αν και πήρε αρκετές προσπάθειες, ενώ ντεμπούτο έκανε και ο Παναγιώτης Φιλιππάκος, που είχε μείνει ελεύθερος από την ΑΕΚ.

Ο Βεζένκοφ πέτυχε 9 πόντους στη Γ’ περίοδο, όπου ο Ολυμπιακός έστειλε τη διαφορά έως τους 30 πόντους, 70-40, πριν τελειώσει το δεκάλεπτο στο 70-44, με οκτώ πόντους σε αυτό το διάστημα από τον Βερτζ για τους φιλοξενούμενους.

Ο Πάπας επανήλθε στην τελευταία περίοδο κι έφτασε το ατομικό του ρεκόρ πόντων στην Basket League στους 16 πόντους, ενώ πριν από αυτόν τον αγώνα, είχε μεγαλύτερη επίδοση τους 6 πόντους σε έναν αγώνα και 3,88 μέσο όρο.

Ο ελληνοαμερικανός γκαρντ είχε 4/6 τρίποντα, 1/1 δίποντο, 2/2 βολές σε 16:31 συμμετοχής.

Με 2:36 για τη λήξη, αποβλήθηκε με 5 φάουλ ο Γιώργος Μπόγρης και πηγαίνοντας στον πάγκο του Απόλλωνα γνώρισε ξανά αποθέωση από τους φίλους του Ολυμπιακού!

Μάλιστα αφού ύψωσε τα χέρια του, έκανε το σχήμα της καρδιάς προς το μέρος τους, απολαμβάνοντας τις στιγμές.

Η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της, τους 37 πόντους στα 26 δευτερόλεπτα, με τον Ολυμπιακό να έχει μοιράσει πολύ το χρόνο, να έχει πέντε διψήφιους σκόρερ και πίσω από τον Πάπας (16π.), τον Σάσα Βεζένκοφ με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ σε 16:56 συμμετοχής.

Ο Βερτζ τελείωσε με 16 πόντους από 5/14 προσπάθειες κι άλλους 13 για τον Απόλλωνα πέτυχε ο Γκρίφιν, οκτώ εκ των οποίων στην τελευταία περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 43-30, 70-44, 97-60