Πραγματοποιώντας ένα τέλειο πρώτο δεκάλεπτο (35-12), ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα του Άρη με 102-72 στο ΣΕΦ, για τη 2η αγωνιστική της Stoiximan GBL.

Με αυτή τη νίκη οι “ερυθρόλευκοι” έκαναν το 2/2 στο πρωτάθλημα, ενώ η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έπεσε στο 0-2.

Κορυφαίοι του Ολυμπιακού ήταν οι Μόουζες Ράιτ (23π., με 4/6 βολές, 8/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7ρ.) και Σάσα Βεζένκοφ (22π. με 5/5 βολές, 7/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5ρ. σε 20 λεπτά), τους οποίους ακολούθησαν οι Εβάν Φουρνιέ (11π., 7ασ.), Τάιλερ Ντόρσεϊ (10π.) και Μουστάφα Φαλ (9π. με 4/4 δίποντα, 1/1 βολή, 3ρ., 3ασ., 2κοψ.).

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξεκούρασε τον Φίλιπ Πετρούσεβ ο οποίος είχε ταλαιπωρηθεί από μία ασθένεια, ενώ εκτός εξάδας ξένων έμεινε ο Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος.

Από την πλευρά των ηττημένων, διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν οι Λάντερς Νόλεϊ (21π.) και Ντέιβιντ Ντε Τζούλιους (17π., 6ασ.).

Ο Άρης παρατάχθηκε με 11 παίκτες, αφού απουσίασε ο τραυματίας Τρέι Γούντμπερι.

Για τον Ολυμπιακό ακολουθεί η πρώτη “διαβολοβδομάδα” της φετινής EuroLeague, με τον εντός έδρας αγώνα κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο (15/10, 21:15) και το εκτός έδρας παιχνίδι με την Εφές (18/10, 20:30).

Ο Άρης θα υποδεχθεί τη Χάποελ Ιερουσαλήμ την Τετάρτη (16/10, 20:00) για την 4η αγωνιστική του EuroCup.

Ο καταιγιστικός Ολυμπιακός πήρε από νωρίς μια πολύ μεγάλη διαφορά και προηγήθηκε με 35-12 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, έχοντας 15/17 σουτ, 14 ασίστ(!) και τους Βεζένκοφ, Φαλ, Ράιτ να κυριαρχούν!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η διαφορά έφτασε τους 26 πόντους και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 57-31.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός έφτασε στο +29 (60-31), όμως σε εκείνο το σημείο ο Άρης… εμφανίστηκε στο παρκέ του ΣΕΦ, έκανε ένα επιμέρους 4-16 και μείωσε σε 64-47.

Μετά το τάιμ άουτ του Γιώργου Μπαρτζώκα, ο Ολυμπιακός έκανε ένα σερί 12-0 (76-47 στο 29′) και έβαλε τέλος σε κάθε ελπίδα του Άρη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο κόουτς του Ολυμπιακού έκανε διαχείριση στον χρόνιο συμμετοχής των παικτών του ενόψει της “διαβολοβδομάδας” της EuroLeague που ακολουθεί.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η διαφορά έφτασε μέχρι τους 33 πόντους (91-58) και ο αγώνας ολοκληρώθηκε με 102-72.

Τα δεκάλεπτα: 35-12, 57-31, 76-49, 102-72