Μια… δυνατή προπόνηση πριν από τον Παναθηναϊκό, έκανε την Πέμπτη στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός που επικράτησε του Άρη  με 89-67 σε αγώνα της 24ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Ο αγώνας έγινε πρόωρα, ώστε να έχει ο Ολυμπιακός μεγαλύτερη άνεση στα playoffs της Euroleague, κι ήταν το τελευταίο τεστ των “ερυθρόλευκων” για τον αγώνα της Δευτέρας (11/4) στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό, όπου θα κριθεί το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Ο Μουστάφα Φαλ επέστρεψε έπειτα από την περιπέτεια με τις στομαχικές διαταραχές, όχι όμως και ο Κώστας Σλούκας.

Ο Άρης, από την άλλη, κατέβηκε με εννέα παίκτες στον Πειραιά, αφού μετά τη φυγή των Χάνλαν-Κέλι, δεν τους έχει αντικαταστήσει, ενώ απουσίασε και ο Τζούιστον, επίσημα, λόγω ίωσης.

Ανεπίσημα, όπως ανέφεραν οι ρεπόρτερ της ΕΡΤ που κάλυπτε τον αγώνα, κάποιο οικονομικό ζήτημα!

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ήταν, στο μέτρο του δυνατού, ανταγωνιστική για 28 λεπτά αγώνα, όταν κρατούσε τη διαφορά γύρω από τους δέκα πόντους.

Η ποιότητα του Ολυμπιακού, όμως, που κάποια στιγμή βρήκε το μακρινό σουτ, δεν επέτρεψε κάτι παραπάνω στην ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Ο Ντόρσεϊ πέτυχε 10 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο ο Ολυμπιακός έκλεισε με 10-0 για να μετατρέψει το 56-45 σε 66-45.

Ήταν μια περίοδος στην οποία η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα σκόραρε μόνο με τρίποντα, καθώς είχε 7/10 από τα 6,75μ., ενώ μόνο 0/2 δίποντα αλλά και 4/6 βολές!

Ο “βομβαρδισμός” συνεχίστηκε στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου με τον Ολυμπιακό να διευρύνει σε 16-0 το σερί και τη διαφορά να φτάνει στους 27, 72-45.

Ο Μιχάλης Λούντζης με τον Κουίνσι Έισι πήραν πολύ χρόνο, με τον Έλληνα γκαρντ να έχει 19:55 στο παρκέ, με 2 πόντους από 1/7 προσπάθειες και 4 ασίστ, συν δύο κλεψίματα και τον Αμερικανό φόργουορντ να παίζει 14:29 με 6 πόντους, 2 ασίστ.

Ο Άρης προσπάθησε να νικήσει τα.. φάουλ και την κόπωση, έκανε rotation εννέα παικτών, αφού δεν υπήρχε δέκατος στον πάγκο κι έδειξε καλό αγωνιστικό χαρακτήρα.

Άλλωστε με την καλή άμυνά του ήταν κοντά στο σκορ τόσο στην Α’ περίοδο (21-16) όσο και στη Β’ (41-33).

Στη λήξη του 20αλέπτου, χτύπησε ο Λούντζης, πέφτοντας άσχημα στο παρκέ, με τους γηπεδούχους να ζητούν φάουλ.

Δείτε τι έγινε:

Στη β’ περίοδο, την παράσταση έκλεψε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης που πέτυχε 10 μαζεμένους πόντους σε πέντε λεπτά! Τελείωσε δε τον αγώνα, πρώτος σκόρερ, με 18 πόντους.

Δείτε και ένα εντυπωσιακό block που έκανε ο Λιβιό Ζαν Σαρλ:

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 41-33, 66-45, 89-67

Δείτε τη “ρουτίνα” των παικτών του Ολυμπιακού, πριν από τον αγώνα, όπου ο Γιώργος Πρίντεζης επέλεξε τον Κουίνσι Έισι ως τον παίκτη που θα δώσει το σύνθημα πριν βγουν στο παρκέ: