Ο Ολυμπιακός χρειάστηκε ένα ημίχρονο, προκειμένου να κατατροπώσει την Αρμάνι Μιλάνο στο κατάμεστο ΣΕΦ για τη 17η αγωνιστική της EuroLeague με 82-66.

Tην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μετά από 17 αναμετρήσεις “‘έπιασε” ο Ολυμπιακός (11-6), αφού έκαμψε την αντίσταση της Αρμάνι μετά το πέρας ενός ημιχρόνου για το τελικό 82-66.

Στο 6-11 “έπεσε” η ομάδα από το Μιλάνο, όντας στην προτελευταία θέση μαζί με τον Παναθηναϊκό, την Μπάγερν και τη Βιλερμπάν.

Η άμυνα των “ερυθρόλευκων” ήταν το “κλειδί” της νίκης τους, αφοπλίζοντας τους Ιταλούς στο δεύτερο ημίχρονο με μόλις 3/13 σουτ στο δεύτερο ημίχρονο και 13 λάθη.

Ο Άλεκ Πίτερς… ντύθηκε Βεζένκοφ, πετυχαίνοντας 16 πόντους με 3/4 δίποντα και 3/3 τρίποντα και μαζεύοντας 5 ριμπάουντ. Στους 10 σταμάτησε ο Τόμας Γουόκαπ, έχοντας ακόμη 4 ριμπαόυντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα σε μία γεμάτη στατιστική. Παπανικολάου και ΜακΚίσικ μέτρησαν από 9, ενώ από 8 είχαν οι Σλούκας και Βεζένκοφ.

Μοναδικός διψήφιος για τους Ιταλούς ο Μπίλι Μπάρον με 12 πόντους. Από 9 πέτυχαν οι Λουβαβού-Καμπαρό και Μήτρου-Λονγκ.

Ο αγώνας:

Με την ψυχολογία στα ύψη οι Μιλανέζοι με την τριάδα Μέλι, Μπάρον, Ντέιβις, είχε τον πρώτο λόγο μέχρι το 5ο λεπτό της αναμέτρησης στο κατάμεστο ΣΕΦ. Ο Ολυμπιακός την ίδια ώρα έβγαλε αντίδραση παρά την απουσία του Βεζένκοφ στην αρχική πεντάδα, για να προηγηθεί με 27-15 στο 10′ χάρη στην ευστοχία του πίσω από τα 6,75 με 4 σερί τρίποντα.

Σκληρότερη η Αρμάνι στη δεύτερη περίοδο μάζεψε τη διαφορά, βασισμένη στην καλή της άμυνα. Ο Βούλγαρος φόργουορντ πέρασε στον παρκέ αλλά έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό έχοντας μόλις 3 πόντους στα 10΄που αγωνίστηκε.

Τις ευθύνες της απουσίας του επωμίστηκαν Σλούκας-Λαρεντζάκης, κρατώντας τους “ερυθρόλευκους” στο +6 στον δρόμο για τα αποδυτήρια (44-38).

Χωρίς ρυθμό στην επιστροφή, η ομάδα του Μεσίνα συνέχισε να δείχνει το ανταγωνιστικό της πρόσωπο με πρωταγωνιστή τον Ρίτσι, για να μειώσει στους 3 μετά από 4′, όταν οι Πειραιώτες είχαν βρει μόλις ένα καλάθι (46-43.)

Η αντίδραση των Ιταλών “ξεφούσκωσε” αφού τα τελευταία 4′ βρήκε μόλις δυο φορές καλάθι με την ασφυκτική άμυνα των γηπεδούχων να τους οδηγούν σε 8 λάθη! Στην άλλη πλευρά του παρκέ, παρότι δεν ήταν ιδαίτερα εύστοχοι, οι “ερυθρόλευκοι” ξέφυγαν ξανά από τον κίνδυνο με πολλούς πρωταγωνιστές για το +15 στο 30 στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. (59-44).

Η ενέργεια που έδινε στον Ολυμπιακό η άμυνα του, ο αφοπλισμός του Μπίλι Μπάρον από τον Γουόκαπ και η συγκέντρωση στην επίθεση έφερε την ομάδα του Πειραιά για πρώτη φορά στο +19 (66-47) επτά λεπτά πριν το φινάλε.

Αυτό ήταν. Η Μιλάνο είχε σιγήσει απέναντι στην κυριαρχία των γηπεδούχων, όντας εξαιρετικά άστοχη, επιτρέποντας στο σύνολο του Μπαρτζώκα να ολοκληρώσει με τον καλύτερο τρόπο τον πρώτο γύρο της Ευρωλίγκας με 82-66.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 44-38, 59-44, 82-66.