Ο Ολυμπιακός  απόψε στο ΣΕΦ νίκησε τη Χίμκι με 82-75 στον τελευταίο αγώνα της φετινής EuroLeague με κεντρικά πρόσωπα τον Βασίλη Σπανούλη και τον κορυφαίο φέτος των “ερυθρόλευκων”, Σάσα Βεζένκοφ!

Για τον Σπανούλη, αφενός μεν επειδή για καιρό θα πλανάται το ερώτημα για το εάν ήταν ο τελευταίος αγώνας της καριέρας του, αφετέρου δε, επειδή ήθελε 34 πόντους για να περάσει πρώτος σκόρερ όλων των εποχών, σε όλα τα ευρωπαϊκά Κύπελλα, από θέσπισή τους!

Κανένα από τα δύο ερωτήματα δεν απαντήθηκε οριστικά.

Οι πληροφορίες φέρουν τον αρχηγό του Ολυμπιακού, Βασίλη Σπανούλη, να αποφασίζει εν καιρώ για το τι θα πράξει και κατόπιν -προφανώς- συνεννόησης με την ομάδα του, ενώ υπάρχει πάντα και το ανοιχτό παράθυρο της Εθνικής ομάδας το καλοκαίρι.

Από την άλλη, ο Σπανούλης, επέλεξε να πασάρει αντί να σκοράρει!

Ξεκινώντας βασικός, για 2η φορά φέτος, σε 34 αγώνες, ο Σπανούλης έδωσε 6 ασίστ στην πρώτη περίοδο όπου έπαιξε για δέκα λεπτά.

Έπαιξε πάλι 4:39 στην τρίτη περίοδο κι έδωσε άλλες τρεις ασίστ, φτάνοντας στις εννέα, ενώ στην τελευταία περίοδο, έπαιξε στα τελευταία 3:12 και πέτυχε τον τελευταίο πόντο της ομάδας του.

Για τον Βεζένκοφ, ήταν ένα ακόμα γεμάτο παιχνίδι, με πλήρη παρουσία σε σκορ και ριμπάουντ (20-11) σε μια σεζόν που ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας του στη διοργάνωση με 11,5 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Μπαρτζώκας μοίρασε το χρόνο συμμετοχής πιο χαρακτηριστικά από ποτέ! Κόντρα στην τακτική και τις ανάγκες του αγώνα, έπαιζε με συγκεκριμένες πεντάδες σε κάθε δεκάλεπτο και βόλεψε σε πεντάλεπτα τον 10ο (ΜακΚίσικ) και τον 11ο (Χάρισον) παίκτη του.

Άλλωστε ο αγώνας ήταν βαθμολογικά αδιάφορος, αλλά η Χίμκι εκμεταλλεύτηκε τη συγκεκριμένη πρακτική και έμεινε μέσα στο ματς.

Μολονότι ήρθε στην Ελλάδα με εννέα παίκτες, δίχως τον Σβεντ και μόλις έναν Αμερικανό, τον ΜακΚόλουμ, ήταν ανταγωνιστική, αλλά ήταν αγώνας δίχως σκοπιμότητες και περισσότερο έμοιαζε με φιλικό προετοιμασίας!

Για αυτό στην πρώτη περίοδο (24-18) ο Ολυμπιακός σκόραρε μόνο με τρεις παίκτες (Βεζένκοφ 10, Χαραλαμπόπουλος 8, Έλις 6) ενώ ο Κουφός πέτυχε και τους 10 πόντους του στο δεύτερο δεκάλεπτο (42-41).

Ο Ολυμπιακός αύξησε κάπως τη διαφορά στην τρίτη περίοδο, με τον Βεζένκοφ να δίνει το ρυθμό, και τους Έλις-ΜακΚίσικ να παίρνουν προσπάθειες.

Το δεκάλεπτο τελείωσε με 63-55 με τον Πρίντεζη να φτάνει στους 7 πόντους.

Πλέον ο Ολυμπιακός είχε σταθεροποιήσει τη διαφορά μεταξύ 6-13 πόντους σχεδόν σε όλη την τελευταία περίοδο, δίχως να αισθανθεί ότι τελείωσε τον αγώνα, πριν φτάσουμε στο τελευταίο λεπτό.

Άλλωστε η Χίμκι γύρισε από το 79-66 στο 79-73 στο λεπτό για το φινάλε, πριν ο Σλούκας τελειώσει τις ελπίδες των Ρώσων με το 81-73.

Ο Σπανούλης, έμελλε να βάλει τον τελευταίο πόντο της ομάδας του, με τον αγώνα να τελειώνει 82-75, τον Ολυμπιακό να ολοκληρώνει τη σεζόν με 16-18 και τη Χίμκι με 4-30.

Ο Σάσα Βεζένκοφ τελείωσε με double double, (20-11), ο Πρίντεζης έφτασε στους 14, 11 πέτυχε ο Έλις και από 10 οι Χαραλαμπόπουλος, Κουφός, ΜακΚίσικ.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 42-41, 63-55, 82-75