Ο Ολυμπιακός αντιμετωπίζει την Τρίτη (29/12, 19:00) τη Χίμκι Μόσχας στη 17η αγωνιστική της Euroleague 2020/21 με την τελευταία τους αναμέτρηση, να έχει μείνει αξέχαστη!

Τέτοιες μέρες, ήταν και πέρυσι για την περίοδο 2019/20, όταν ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε τη ρωσική ομάδα, αλλά όχι στη Μόσχα όπως αύριο, μα στο ΣΕΦ.

Στις 18 Δεκεμβρίου 2019 στη 14η αγωνιστική της περιόδου 2019/20 ο Ολυμπιακός νίκησε τη Χίμκι με 109-98 στην παράταση, αφού στην κανονική διάρκεια του αγώνα, επέστρεψε από το -9 στο τελευταίο λεπτό!

Η Χίμκι είχε προηγηθεί με 96-87, ο Ολυμπιακός είχε 5/22 τρίποντα, όμως στα τελευταία δευτερόλεπτα έβαλε 3/3 με τους Γιώργο Πρίντεζη, Μπράντον Πολ και τον Βασίλη Σπανούλη και έστειλε τον αγώνα στην παράταση με 96-96!

Στο επιπλέον πεντάλεπτο οι Ρώσοι πέτυχαν μόλις δύο πόντους κι ο Ολυμπιακός νίκησε με 109-98, με συνολικό επιμέρους σκορ στα έξι τελευταία λεπτά κανονικής διάρκειας και παράτασης 22-2!

Ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν ο πρώτος σκόρερ με 26 πόντους, ο Βασίλης Σπανούλης είχε 18, όσους και ο Κώστας Παπανικολάου.

Ο Αλεκσέι Σβεντ είχε πετύχει 36 πόντους με… 7/21 τρίποντα (και 9 ασίστ) για τη Χίμκι Μόσχας.

Θυμηθείτε τα highlights του μοναδικού περσινού αγώνα μεταξύ Ολυμπιακού-Χίμκι, αφού στη Μόσχα δεν πρόλαβαν να αγωνιστούν, λόγω της διακοπής από την πανδημία του κορονοϊού: