Η τρίποντη βόμβα του Βασίλιε Μίτσιτς στην εκπνοή, έκρινε τον ημιτελικό Ολυμπιακού-Εφές την Πέμπτη στο Βελιγράδι, όπου η τουρκική ομάδα νίκησε με 77-74 και προκρίθηκε στον τελικό του Final 4.

Με το σκορ στο 74-74, η Εφές είχε την τελευταία επίθεση με τον Μίτσιτς να εξαντλεί σχεδόν όλο το χρόνο πριν σουτάρει.

Το καλάθι του έκρινε τον ημιτελικό, που στην τελευταία περίοδο είχε γίνει “σκυλομαχία” κι οι ομάδες σκόραραν κυρίως, από τη γραμμή των βολών.

Στα 2 δέκατα που έμειναν ο Ολυμπιακός δεν προλάβαινε να αντιδράσει κι έχασε την ευκαιρία να προκριθεί στον ένατο τελικό της ιστορίας του.

Με το καλημέρα του ημιτελικού και με την ώθηση που του έδιναν οι φίλαθλοί του, που έκαναν κατάληψη στη Stark Arena, πήρε τα ηνία στο προβάδισμα.

Ήταν εμφανής η πρόθεσή του να χτυπήσει μέσα στη ρακέτα και οι επτά πόντοι του Μουστάφα Φαλ σε ισάριθμα λεπτά, για το 14-7 του Ολυμπιακού αποδείκνυαν το ορθό της λογικής!

Όμως κι η Εφές που άρχισε με 1/2 δίποντα, 1/7 τρίποντα, βρήκε ρυθμό από το μακρινό σουτ. Έκανε ένα 11-0 στα γρήγορα για να προσπεράσει 14-18, όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με τον Παπανικολάου, κι έκλεισε με 21-18 το δεκάλεπτο.

www.allstarbasket.grΟ Σέιν Λάρκιν και ο Βασίλιε Μίτσιτς πήραν πια όλες τις επιθέσεις. Όσο κι αν έμοιαζε μονόπλευρος ο τρόπος παιχνιδιού της, αυτοί οι δύο είναι τα δυνατά της χαρτιά, οπότε με αυτούς αποφάσισε να ζήσει ή να πεθάνει, σε αγωνιστικούς όρους.

Ο Λάρκιν πρόλαβε να βάλει 16 πόντους στο ημίχρονο,, ο Μίτσιτς άργησε να συνδεθεί με το καλάθι, όμως η Πρωταθλήτρια Ευρώπης 2021, έμενε κοντά στο σκορ.

Την μπαγκέτα για τον Ολυμπιακό πήραν ο Χασάν Μάρτιν (9π. στη Β’ περίοδο) κι ο Σακίλ ΜακΚίσικ (8π. στο ίδιο διάστημα).

Η διαφορά έφτασε στους 7, 39-32, σύντομα όμως η Εφές απάντησε, προσπέρασε 41-42 πριν κλείσει το ημίχρονο 43-42.

www.allstarbasket.grΟι “ερυθρόλευκοι” είχαν 11/15 δίποντα, αλλά 3/12 τρίποντα, την ώρα που η Εφές έκλεισε το ημίχρονο με 8/17 τρίποντα και 6/14 δίποντα.

Οι δύο πρώτοι σκόρερ του Ολυμπιακού στη σεζόν, Σάσα Βεζένκοφ και Τάιλερ Ντόρσεϊ είχαν μείνει άποντοι στο πρώτο μισό του ημιτελικού, έχοντας, ο καθένας, 0/1 δίποντο, 0/2 τρίποντα. Σε 14:20 συμμετοχής ο μεν Βεζένκοφ, σε 7:58 ο Ντόρσεϊ.

Το κακό στην τρίτη περίοδο είναι πώς Λάρκιν και Μίτσιτς βρήκαν συμπαράσταση και στο επιθετικό κομμάτι. Ο Μπράιαντ Ντάνστον και ο Ελάιτζα Μπράιαντ ήταν καταλυτικοί στο να ξεφύγει η Εφές έως και 11 πόντους, 48-59 και 51-62 στην τρίτη περίοδο.

Παράληλλα διατηρούσε άνω του 50% το ποσοστό στο τρίποντο τη στιγμή που ο Ολυμπιακός το έχαχνε “με το κυάλι”. Μόνο όταν έβαλαν το πρώτο τους τρίποντο, Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ έδειξε να ξυπνά ο Ολυμπιακός, ή για την ακρίβεια, να “ξεκολλάει” στην επίθεση.

Η ενέργεια του Ντόρσεϊ του έδωσε πόντους, μείωσε στους 6, κι αν δεν έχανε και ένα ζευγάρι βολών, θα μείωνε ακόμα περισσότερο για να μαζέψει τη “χασούρα” της κακής του, τρίτης περιόδου.

Το πέτυχε όμως ο ελληνοαμερικανός γκαρντ με τη λήξη της περιόδου, όταν μείωσε 63-66 και ξαναέβαλε στο κόλπο και την εξέδρα!

Στην τελική ευθεία για τη λήξη του αγώνα, οι δύο ομάδες ανέβασαν την έντασή τους στην άμυνα, έδωσαν εκεί τη μεγαλύτερη έμφαση κι ο ημιτελικός έγινε σκληρός.

Τα καλάθια έμπαιναν… με το σταγονόμετρο, η νευρικότητα άρχισε να φαίνεται σε λάθη, κακές πάσες, ακόμα κι αστοχία στις βολές. Είναι ενδεικτικό ότι στα 8:44 από τα δέκα λεπτά στην τελευταία περίοδο, το επιμέρους σκορ ήταν 7-7!

Η ουσία είναι ότι ο Ολυμπιακός παρέμεινε στο παιχνίδι, παρά την αστοχία του, αφού κατέβασε και την επιθετική δράση των αντιπάλων του.

Στο δε πεντάλεπτο, “ξεφορτώθηκε” τον κακό μπελά, Μπράιαντ Ντάνστον με πέντε φάουλ.

Εκτός από την καλή δουλειά στην άμυνα, ο Ντάνστον, είχε προσφέρει και 12 πόντους στην Εφές, με 4/4 σουτ, 3/4 βολές!

Το φάουλ που δόθηκε στον Σλούκα σε κλέψιμο στον Λάρκιν με 1:15 λεπτό για το τέλος, έστειλε στις βολές τον Αμερικανό για το 74-70, κι ο Σλούκας μείωσε σε 72-74 με δικό του ζευγάρι.

Ο Μοερμάν έχασε το σουτ για την Εφές κι ο Μάρτιν ισοφάρισε, 74-74 από ασίστ τιου Σλούκα στα 19,65 για το φινάλε!

Η Εφές εξάντλησε ουσιαστικά την τελευταία της επίθεση, η μπάλα έμεινε στα χέρια του Βασίλιε Μίτσιτς κι ο MVP της περυσινής σεζόν, έκτινε τον ημιτελικό. Το εύστοχο τρίποντό του, έγραψε τον επίλογο για το 77-74 της Εφές που προκρίθηκε για τρίτη συνεχή φορά σε τελικό του Final 4 μετά το 2019 και το 2021, κι ενώ το 2020 είχε διακοπεί η σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 43-42, 63-66, 74-77

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1), Ντόρσεϊ 11 (2), Λαρεντζάκης, Φαλ 7, Σλούκας 11 (1), Μάρτιν 11, Βεζένκοφ (5), Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 10 (2), ΜακΚίσικ 12.

ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 21 (4/12 τριπ.), Μπομπουά, Σίνγκλετον 5 (1), Μπράιαντ 16 (4/6 τριπ.), Μοερμάν, Πλάις 8, Μίτσιτς 15 (4/11 τριπ.), Άντερσον, Ντάνστον 12 (1).

Ολυμπιακός-Εφές: Η εντυπωσιακή παρουσίαση των ομάδων (vids)

Το κάρφωμα και φάουλ του Μουστάφα Φαλ (video)

Το κάρφωμα ψυχολογίας του Πρίντεζη στο Ολυμπιακός-Εφές (video)