Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να πετύχει την πρώτη του νίκη στη Euroleague Γυναικών, καθώς γνώρισε την ήττα από τη Ρίγα με 70-51, στο ΣΕΦ για την 5η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Η αρχή του αγώνα μας έδειξε ότι ο Ολυμπιακός θέλει και θα κυνηγήσει το παιχνίδι, καθώς η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη κατάφερε να προηγηθεί της Ρίγα με 19-14 στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου.

Η συνέχεια ήταν σχεδόν η ίδια, με τις φιλοξενούμενες να μπαίνουν με μεγαλύτερη όρεξη και να καταφέρνουν να πάρουν μία διαφορά τριών πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (34-31)

Η διαφορά θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη στο τέλος του πρώτου μισού αλλά η Πηνελόπη Παυλοπούλου ευστόχησε σε buzzer beater τρίποντο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός και η Ρίγα με επιμέρους σκορ στην τρίτη περίοδο 8-13 κατάφερε να πάρει μία σημαντική διαφορά που στη συνέχεια την αύξησε.

Τελικά οι φιλοξενούμενες πήραν τη νίκη με 70-51 και ανέβηκαν προς στιγμήν στη δεύτερη θέση του ομίλου με 3-2.

Από την άλλη ο Ολυμπιακός έπεσε στο 0-5 και βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας του ομίλου του.

Κορυφαία για τις “ερυθρόλευκες” ήταν η Λικέντρα Τζόνσον με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ και η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου είχε θετική παρουσία με 9 πόντους.

Για τις νικήτριες κορυφαία ήταν η Ιέβα Πούλβερε με 18 πόντους και από κοντά ήταν η Σεϊλάνι Πέντι με 17.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 31-34, 39-47, 51-70