Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός επικράτησε πολύ εύκολα του Λαυρίου με 110-72, στο πλαίσιο του “Monday Night Against Covid-19”, όπου η προσοχή… έπεσε στις δωρεές των “ερυθρόλευκων”.

Ανήμερα των γενεθλίων του Γιώργου Πρίντεζη, ο Ολυμπιακός έδωσε έναν ακόμα αγώνα φιλανθρωπικού χαρακτήρα, αυτή τη φορά κόντρα στην… έκπληξη της Basket League, το Λαύριο.

Μάλιστα, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη στο πρώτο δεκάλεπτο έβαλε δύσκολα στους “ερυθρόλευκους”, δυσκολεύοντάς τους πάρα πολύ τόσο στο επιθετικό κομμάτι, όσο και στην άμυνα.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-4, αλλά με επιμέρους σκορ 2-8, το Λαύριο πήρε “κεφάλι” στο σκορ. Ο Λαρεντζάκης, ωστόσο, μείωσε για τους γηπεδούχους σε 10-12, με τους Πειραιώτες να παίρνουν για τα καλά το προβάδισμα, με τρίποντο του Σλούκα (20-19) και να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο στο 26-23.

Το παιχνίδι, από τη δεύτερη περίοδο και έπειτα ξέφυγε από τον έλεγχο του Λαυρίου, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να δίνει χρόνο συμμετοχής και στον Χρηστίδη, από την Αναπτυξιακή ομάδα των “ερυθρόλευκων”. Το ημίχρονο τελείωσε με τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 56-39.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξαν πολλά, καθώς οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν στον ίδιο υψηλό ρυθμό. Ο Σάσα Βεζένκοφ, για ακόμα μία φορά ήταν εξαιρετικός σημειώνοντας 22 πόντους και οδηγώντας ουσιαστικά την ομάδα του στην επίθεση.

Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει κατακόρυφα με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 81-53 και το τέταρτο να εξελίσσεται απλά σε διαδικαστικό, με τον Ολυμπιακό τελικά να παίρνει τη νίκη με 110-72.

Καλός επίσης για τους νικητές ήταν ο Ζαν Σαρλ με 14 πόντους, ενώ οι Πρίντεζης, Σλούκας, Σπανούλης σημείωσαν από 13 πόντους.

Για το Λαύριο ο Ντιαλό σταμάτησε στους 14, ο Ανοσίκε στους 12 και οι ΚάρτερΝτέιβις μέτρησαν από 11.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 56-39, 81-53, 110-72