Πρίντεζης

Στην αξέχαστη βραδιά προς τιμήν του Γιώργου Πρίντεζη, ο Ολυμπιακός επικράτησε 84-83 της Μακάμπι Τελ Αβίβ στο κατάμεστο ΣΕΦ, με δικό του “πεταχτάρι” στα 16’1” πριν από το τέλος!

Εβάν Φουρνιέ, Μουσταφά Φαλ, Κίναν Έβανς, Τόμας Γουόκαπ, Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος και Φιλίπ Πετρούσεβ, δεν έπαιξαν για τους γηπεδούχους.

Θετικό ντεμπούτο με τα ερυθρόλευκα για τον Λούκα Βιλντόσα, ενώ οι Σάσα Βεζένκοφ και Σακίλ ΜακΚίσικ ηγήθηκαν στο σκοράρισμα.

Ένα γρήγορο 5-0 του Ολυμπιακού έδωσε το προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου, από την οποία έλειψε ο ρυθμός εξαιτίας και των απουσιών.

Ακολούθησε ένα 12-0 σερί για τη Μακάμπι για το 20-30, δεδομένου ότι οι γηπεδούχοι έμειναν άποντοι για πάνω από 4 λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν το πρόσωπο του πρώτου ημιχρόνου, αφού έβαλε τους 16 από τους 36 “ερυθρόλευκους” πόντους.

Η Μακάμπι είχε σταθερά το προβάδισμα και στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε με φοβερό buzzer beater του Σακίλ ΜακΚίσικ για το 60-62.

Ο Ολυμπιακός πήρε έπειτα από αρκετή ώρα τα ηνία (73-67), λίγο πριν ο Γιώργος Πρίντεζης πατήσει παρκέ και αποθεωθεί.

Ο κόσμος ξανασηκώθηκε άμεσα, καθώς το τιμώμενο πρόσωπο της βραδιάς πέτυχε τρίποντο (77-74) και ο Γιώργος Μπαρτζώκας εθεάθη να χαμογελά.

Η Μακάμπι βρέθηκε στο +4 με ένα λεπτό να απομένει και τότε ξύπνησαν μνήμες… 2012. Ο Ντόρσεϊ (και τότε υπήρχε Ντόρσεϊ στον Ολυμπιακό, αλλά ονόματι Τζόι) μείωσε σε 82-83. Κι αμέσως μετά, στα 16’1”, ο Πρίντεζης με “πεταχτάρι” έγραψε το 84-83 μέσα σε πανζουρλισμό!

Ο Γιοκουμπάιτις αστόχησε στην τελευταία επίθεση και μία, ούτως ή άλλως, “ερυθρόλευκη” βραδιά συνοδεύθηκε από νίκη γοήτρου, παρά τις πολλές και σημαντικές απουσίες.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 36-40, 60-62, 84-83